Au scheunat "lupii"-n Giurgiu! Papp califică Astra în finala Cupei

Thriller cu trei goluri, scandal în tribune şi greşeli de arbitraj în returul dintre Astra şi Petrolul. Echipa lui Florin Marin merge în ultimul act al Cupei României după un gol marcat în minutele de prelungire

Astra este prima finalistă a Cupei României după ce a învins Petrolul Ploieşti cu un gol marcat de Paul Papp în ultimul minut al prelungirilor. Până la reuşita fundaşului, venit în iarnă de la Chievo, cele două rivale marcaseră câte un gol. Trupa lui Răzvan Lucescu a lovit prima prin Tamuz, care a urmărit mingea trimisă de Albin în bară şi a înscris pentru 0- 1.

Gazdele au răspuns abia în repriza secundă prin Budescu. Capriciosul fotbalist al Astrei a reluat elegant în poarta lui Pecanha după un serviciu perfect al lui Yahaya.

Meciul, care a oferit un spectacol mai puţin plăcut şi în tribune, acolo unde scutierii au intervenit pentru ai calma e fanii "lupilor", se îndrepta spre un rezultat de egalitate şi o calificare a petroliştilor după două remize, însă nebunia avea să se declanşeze în prelungiri. Un ultim corner pentru Astra a adus golul calificării. Papp, aflat într-o poziţie suspectă de ofsaid, a reluat cu capul din apropiere şi a declanşat sărbătoarea la Giurgiu.

Astra se califică în finala Cupei României, acolo unde, după toate probabilităţile, o va înfrunta pe Steaua. Pentru Petrolul visul de a juca a doua finală consecutivă s-a sfârşit urât, iar pentru Răzvan Lucescu apar primele probleme reale

Durere fără margini pentru Mihai Neşu... Real Madrid o învinge pe Barcelona şi câştigă Cupa Regelui Spaniei! Reuşită FENOMENALĂ a lui Bale...