O lege nescrisă a fotbalului, dar mai ales a logicii, spune că un scor stabilit la pauza unui meci este același cu care debutează actul secund al partidei. Meciul Mainz - Freiburg din etapa a 30-a din Bundesliga a ținut să fie excepția care confirmă regula. Gazdele, la care este legitimat Alex Maxim, au marcat în timpul pauzei.

Cum s-a ajuns la golul marcat ”în pauză” de Mainz cu Freiburg. Iată istoricul...
E minutul 45, iar arbitrul Guido Winkmann fluieră finalul primei reprize. Jucatorii se retrag la vestiare. Pe toate site-urile de livescore, scorul pauzei e bătut în cuie: 0-0 pentru Mainz. Peste 7 minute, surprize-surprize: cei cu ”x pauză” sunt în agonie: pe tabelă apare 1-0! De ce ? Ei bine, se pare că jucătorii celor două echipe au fost întorși pentru o lovitură de la 11 metri, una la care arbitrii meciului au apelat din proprie inițiativă.

Arbitrii au apelat la tehnologia VAR pentru a acorda un penalty la o fază din finalul primei reprize, fază la care niciuna dintre echipe nu a avut nimic de comentat în timpul efectiv de joc.

După aproape 7 minute, jucătorii de la Mainz și Freiburg au revenit de la vestiare, iar De Blasis a marcat din penalty. Minutul trecut oficial în raportul de joc a fost 45+7. În repriza secundă, echipa lui Maxim a mai înscris o dată, prin același De Blasis în minutul 78 și a câștigat cu 2-0.

Alex Maxim a rămas pe bancă tot meciul. Echipa sa a urcat prima deasupra liniei retrogradării cu 4 etape înainte de final. Sub linie e rivala de ieri, Freiburg.

Gigi Becali a ieșit după meciul cu Astra și a anunțat: 3 jucători, OUT de la FCSB! Ofertă uriașă pentru Alibec și veste ... Cosmin Contra, OUT de la naționala României ? Ionuț Lupescu aduce un antrenor care a scris istorie cu Steaua...