Barcelona - Real Madrid 1-2/ Galacticii, aproape campioni

Real Madrid este tot mai aproape de titlu dupa victoria din El Clasico, impotriva lui FC Barcelona, scor 2-1, chiar pe Camp Nou. Golurile madrilenilor au fost inscrise de Khedira '17 si Cristiano Ronaldo '73. Pentru FC Barcelona a inscris Alexis, in minutul 70.

Dupa un prim sfert de ora crispat, in care cele doua echipe s-au cautat, Real Madrid a reusit sa deschida scorul.

Khedira a inscris in minutul 17, dupa o greseala a lui Victor Valdes, iar la pauza s-a intrat cu 1-0 pentru oaspeti.

Abia intrat pe teren, Alexis Sanchez a dat sperante unui stadion intreg, restabilind egalitatea in minutul 70, insa Cristiano Ronaldo a spulberat visele catalanilor dupa un contraatac scoala, trei minute mai tarziu.

In urma acestui rezultat, Real are un avantaj de sapte puncte in fata Barcelonei, cu patru etape inainte de final.

Real Madrid a stabilit si un record de goluri inscrise intr-un sezon de campionat spaniol, inregistrand reusitele cu numarul 108 si 109. Recordul anterior le apartinea tot madrilenilor, din sezonul 1989/1990.

FC Barcelona: Valdes - Alves, Mascherano, Puyol, Adriano (Pedro '74) - Thiago, Busquets, Xavi (Alexis '69) - Tello (Fabregas '81), Messi, Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola.

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria (Granero '77), Özil (Callejon '89), Ronaldo - Benzema (Higuain '90+2). Antrenor: Jose Mourinho.

VIDEO! Steaua - FC Vaslui 0-1/ Wesley da lovitura in Ghencea... FRF cere scuze suporterului stelist de 9 ani care a ramas fara banner la meciul Steaua - FC Vaslui...