BREAKING NEWS! Mihaela Buzărnescu, performanță de excepție la Roland Garros 2018: calificare în ”optimi”, după o victorie de senzație cu Elina Svitolina

Mihaela Buzărnescu scrie istorie la Roland Garros! Revelația tenisului din România s-a calificat în optimile de finală de la Paris. Buzărnescu a învins-o pe Elina Svitolina, cea mai în formă jucătoare din circuit, scor 6-4, 7-5, după o oră și 39 de minute de joc.

Mihaela Buzărnescu scrie istorie la Roland Garros! Revelația tenisului din România, care în urmă cu un an nu exista practic în tenisul mare, fiind în afara top 300, s-a calificat în optimile de finală de la Paris. Buzărnescu a învins-o pe Elina Svitolina, cea mai în formă jucătoare din circuit, scor 6-3, 7-5, după o oră și 39 de minute de joc.

Mihaela Buzărnescu a început fantastic meciul contra campioanei de la Roma, iar în game-ul 4 a reușit primul break al meciului. Din acel moment, Mihaela nu a mai cedat controlul, a fost mereu agresivă și a câștigat setul, însă nu înainte de a mai reuși un break, la scorul de 5-3.

Setul secund a fost unul dramatic. Numărul 4 mondial a fost mult mai concentrată și a făcut primul break al actului tot în game-ul 4. Imediat, Buzărnescu a făcut re-break-ul și a reintrat în meci. La 4-4, Svitolina a făcut din nou break-ul și a servit pentru set. Nu avea să fie un punct decisiv, deoarece Buzărnescu a făcut re-break-ul și a egalat la 5. La 6-5 pentru Mihaela, Elina s-a blocat, și-a pierdut serviciul și meciul s-a încheiat: 6-3, 7-5!

Mihaela Buzărnescu (33 WTA) - Elina Svitolina (4 WTA) 6-3, 7-5, iar revelația tenisului din România o elimină pe cea mai în formă jucătoare din lume și favorita 1 la casele de pariuri să câștige Roland Garros. Svitolina și Halep primeau cotă 4 să câștige titlul de la Paris. Buzărnescu avea 100!

Mihaela Buzărnescu a dominat-o copios pe Elina Svitolina la capitolul agresivitate. Asta rezultă cel mai bine din statistica oficială. Vedem aici un scor incredibil de 31-11 la mingile direct câștigătoare. ”Micky” a comis și multe erori neforțate, 38, însă nici Elina nu a fost foarte departe cu cele 29.

Mihaela Buzărnescu o va întâlni în optimile de finală de la Roland Garros 2018 pe finalista de la US Open 2017, Madison Keys (SUA, 13 WTA). Va fi prima întâlnire între cele două în circuitul WTA.

Mihaela Buzărnescu și Madison Keys au un Roland Garros 2018 de excepție. Ambele vin în ”optimi” după trei meciuri fără set pierdut.

Răsturnare de situație la Real Madrid! Mauricio Pochettino, prima reacție oficială după ce a fost anunțat ca posibil înl... O gâscă a instaurat haosul la un meci de baseball! Înaripata a intrat pe teren în pauza dintre reprize şi nu a mai vrut ...