CAN 2012: Zambia si Guinea Ecuatoriala, calificate in "sferturi"

Zambia si Guinea Ecuatoriala s-au calificat in sfeturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni. Cele doua s-au intalnit in ultima partida din Grupa A, intr-o disputa pentru stabilirea liderului.

Cu toate ca gurile rele spuneau ca meciul dintre Zambia si Guinea Ecuatoriala se va termina cu un "egal fratesc", zambienii au jucat pe bune si s-au impus cu 1-0.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Katongo, in minutul 68

In celalalt meci al grupei A, selectionata Libiei a invins, scor 2-1, formatia Senegalului. Golurile invingatorilor au fost marcate de Al Bouseffi, in minutele 5 si 85, pentru senegalezi reusind sa inscrie N'Diaye, in minutul 11.

Clasamentul final al grupei A

1 Zambia 3 2 1 0 5 - 3 7pct
2 Guinea Ecuatoriala 3 2 0 1 3 - 2 6
3 Libia 3 1 1 1 4 - 4 4
4 Senegal 3 0 0 3 3 - 6 0

Victoria Azarenka, noul lider in clasamentul WTA. Monica Niculescu ramane pe locul 32... Fostul international brazilian Roberto Carlos se retrage din activitate...