CFR Cluj, victorie la debut/ Ceahlaul - Pandurii Tg. Jiu 1-1

CFR Cluj debutat cu dreptul in noul sezon al Ligii 1, invingand pe Astra Ploiesti, scor 2-0. Golurile echipei antrenate de Jorge Costa, la primul meci oficial la CFR, au fost marcate de Sougou '16 si Nuno Diogo '69.

In minutul 16, Renan a centrat de pe stanga, Morais a sarit pe sub minge si Sougou a inscris cu un sut din voleu la coltul lung. Acelasi Sougou (‘60) a trimis mingea in bara dintr-o pozitie foarte buna.

In repriza a doua Nuno Diogo a marcat al doilea gol al CFR-ului, reluand cu capul o centrare din corner a lui Renan. Jorge Costa a avut parte de un debut bun la CFR, fiind alaturi de Razvan Lucescu cel mai linistit antrenor dupa prima etapa.

CFR Cluj:
Claro - Lionn, Diogo, Rada, Camora - Peralta, Muresan, Renan - Sougou (Hora '89), Kapetanos (Bud '65), Bastos (Nicoara '74). Antrenor: Jorge Costa

Astra Ploiesti: Lungu - Mihalache, Miguel, Goian, Morais - Stratila, Kubala (Takayuki '78), N'Doye, C. Matei (Tigoianu '26, Rusu '86) - Fatai, Miranda. Antrenor: Tibor Selymes

CEAHLAUL PIATRA-NEAMT - PANDURII TG. JIU 1-1

Ceahlaul Piatra-Neamt a revenit in prima liga cu o remiza pe teren propriu in fata celor de la Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1. Echipa antrenata de Costel Enache a deschis scorul in prima repriza prin Gafita, Stromajer reusind sa egaleze in startul partii secunde.

Gazdele au deschis scorul in minutul 25, cand Omerbegovic l-a lasat pe Gafita singur cu portarul gorjean, iar atacantul moldovenilor nu a gresit tinta.

Imediat dupa reluare, Stromajer a egalat cu un sut frumos de la marginea careului, cateva minute mai tarziu Batin fiind aproape sa-i aduca in avantaj pe oaspeti, insa lobul sau a trecut peste poarta lui Villadsen.