CM atletism: Usain Bolt, descalificat dupa ce a furat startul/ Nicoleta Grasu - locul 8 la "disc"

Surpriza de proportii la finala de 100 de metri, la Mondialele de atletism de la Daegu: jamaicanul Usain Bolt, considerat cel mai rapid om al planetei, a fost descalificat, pentru ca a plecat din block-start inainte de semnalul arbitrului.

Finala la 100 m

1. Yohan Blake (Jamaica)9.92
2. Walter Dix (SUA) 10.08
3. Kim Collins (St. Kitts & Nevis) 10.09

Nicoleta Grasu - locul 8 la "disc"

Nicoleta Grasu a dezamagit in finala probei de aruncarea a discului din cadrul Campinatelor Mondiale de la Daegu (Coreea de Sud).

Sportiva noastra a incheiat competitia pe locul opt, cea mai buna aruncare a ei fiind de 62.08 metri.

Primul loc a fost ocupat de chineza Yanfeng Li (China)(66.52), urmata de Nadine Muller (Germania)(65.97) si Yarelys Barrios (Cuba)(65.73).

La precedenta editie a campionatelor mondiale, Nicoleta Grasu a terminat pe locul 3, la Berlin.

MP al Belgiei: Sebastian Vettel se impune pe circuitul de la Spa-Francorchamps... Sorana Cirstea si Alberta Brianti s-au impus in finala de dublu a turneului de la Dallas...