CM handbal: Romania - Serbia 38-28/ Tricolorii lupta pentru locurile 17-20

Nationala de handbal masculin a Romaniei a terminat cu o victorie clara meciurile din Grupa C a Campionatului Mondial din Suedia, 38-28 (20-17) cu Serbia, dar a ratat obiectivul de calificare in grupele principale si va juca in turneul pentru locurile 17-20.

In partea a doua, sarbii s-au tinut aproape pana la 22-23 in minutul 38. Dupa aceea, romanii s-au detasat constant, terminand partida cu 10 puncte avans, dupa ce in ultimele 13 minute au primit un singur gol, din 7 metri.

Marcatorii echipei noastre au fost:
Stamate 9, Ghionea 6, Muresan 6, Novanc 5, Florea 4 (2 din 7 m), Fenici 3, Savenco 2, Jurca 2, Toma.

Romania a terminat pe 5 in grupa si va juca in turneul pentru locurile 17-20. In primul meci, tricolorii vor intalni penultima clasata din Grupa D, Slovacia, sambata, de la ora 17:30, la Kristianstad.

GRUPA C /Rezultate inregistrate astazi

Algeria - Australia 27-18
Croatia - Danemarca 29-34
Serbia - Romania 28-38

Clasament: 1. Danemarca 10p (+64), 2. Croatia 7p (+39), 3. Serbia 5p (+10), 4. Algeria 4p (-9), 5. Romania 2p (-1), 6. Australia 0p (-103)