Coasta de Fildes debuteaza cu victorie la Cupa Africii pe Natiuni

Elefantii au invins Sudanul la limita in primul meci al grupei B la CAN prin golul veteranului Drogba.

Surprizele par a se fi terminat in Guineea Ecuatoriala. Coasta de Fildes a reusit sa confirme calculele hartiei si s-a impus cu 1-0 in fata Sudanului.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Drogba in minutul 39, dupa o actiune a lui Salomon Kalou.

Totusi, la pauza sudanezii puteau sa intre cu un egal. Mudather a patruns in careu, l-a intors pe Tiote si a sutat, portarul Barry respingand in bara.

In rerpiza secunda, Gervinho, Yaya Toure si Drogba puteau dubla avantajul ivorienilor, dar ocaziile se pot razbuna doar daca echipa adversa ataca. Ceea ce Sudanul nu a facut.

Coasta de Fildes castiga astfel primele 3 puncte intr-o grupa din care mai fac parte Burkina Faso si Angola.

Angola - Burkina Faso 2-1 / Carlos, salvat de Manucho... Arsenal - Manchester United 1-2 / Valencia si Welbeck tin diavolii in lupta pentru titlu...