Articole despre cupa africii pe natiuni

Nigeria a obținut medalia de bronz la Cupa Africii pe Naţiuni

Echipa Nigeriei a învins, miercuri, la Cairo, cu scorul de 1-0 (1-0), reprezentativa Tunisiei, în finala mică a Cupei Africii pe Naţiuni.

Joi, 18.07.2019, 08:15
Algeria s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni cu un gol marcat în minutul 90+5

Reprezentativa Algeriei s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins, duminică, la Cairo, selecţionata Nigeriei, datorită unui gol marcat de Riyad Mahrez în minutul 90+5.

Luni, 15.07.2019, 08:10
Algeria s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins Coasta de Fildeş la loviturile de departajare

Reprezentativa Algeriei s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, trecând în sferturi de Coasta de Fildeş, scor 5-4 în urma loviturilor de departajare. Tot joi, a acces în penultimul act și Tunisia, scor 3-0 cu Madagascar.

Vineri, 12.07.2019, 08:48
Nigeria s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după un gol marcat în minutul 89, cu Africa de Sud

Reprezentativa Nigeriei a învins, miercuri, la Cairo, cu scorul de 2-1 (1-0), naţionala Africii de Sud, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni. În semifinale, Nigeria va evolua cu învingătoarea din partida Coasta de Fildeş - Algeria.

Joi, 11.07.2019, 09:16
Ghana ramane fara antrenor

Goran Stefanovic si-a dat demisia din functia de selectioner al Stelelor Negre.

Luni, 19.03.2012, 00:00
Anelka il vrea pe Drogba in China

Francezul spune ca si-ar dori sa refaca la Shanghai cuplul din atacul lui Chelsea, de aceea il asteapta pe ivorian in China.

Joi, 16.02.2012, 00:00
Keita si-a dat foc la casa cu scaunul de masaj

Medaliatul cu bronz de la Cupa Africii pe Natiuni era sa ramana fara casa, aceasta fiind salvata de la distrugere de muncitorii ce lucrau in imobilul respectiv.

Marti, 14.02.2012, 00:00
Dario Bonetti, pe urmele lui Lucescu: "Zambia a castigat Cupa Africii si din cauza mea"

Fostul antrenor al lui Dinamo a lasat sa se inteleaga ca la competitia desfasurata in Gabon si Guineea Ecuatoriala Zambia a jucat la fel ca pe vremea in care el pregatea echipa din Sudul Africii.

Luni, 13.02.2012, 00:00
Zambia a castigat Cupa Africii pe Natiuni

Echipa din Sudul continentului a trecut la penalty-uri cu 8-7 (0-0 dupa prelungiri) de favorita numarul 1 competitiei, Coasta de Fildis, provocand cea mai mare surpriza din istoria fotbalului modern.

Duminica, 12.02.2012, 00:00
Ghana - Mali 0-2 / Diabate aduce bronzul pentru echipa lui Giresse

Reprezentativa statului Mali a reusit sa se claseze pe a treia treapta a podiumului Cupei Africii pe Natiuni 2012, la o editie in care nu a putut conta pe vedetele Mahamadou Diarra, Mohamed Sissoko si Frederic Kanoute.

Sambata, 11.02.2012, 00:00
Pantru absenti pentru Ghana in meciul cu Mali

Dupa dezamagirea infrangerii din semifinala cu Zambia, Ghana va fi nevoita sa se descurce in finala mica fara capitanul ei, John Mensah, dar si fara Badu, Boye si Boateng.

Vineri, 10.02.2012, 00:00
Zambia - Ghana 1-0 / Gyan e blestemat

Jucatorul care a ratat penalty-ul in prelungirile meciului dintre Ghana si Uruguay din sferturile mondialului din 2010 a recidivat si in semifinala Cupei Africii pe Natiuni cu Zambia, trimitand echipa lui Herve Renard in finala.

Miercuri, 08.02.2012, 00:00
Anji Makhachkala il vrea pe Kolo Toure

Dupa ce i-au transferat pe Samuel Etoo si Roberto Carlos, rusii doresc sa mai dea o lovitura prin achizitionarea ivorianului din defensiva lui Manchester City.

Luni, 06.02.2012, 00:00
Ghana, in primele 4 echipe de la Cupa Africii pe Natiuni

"Stelele negre" au trecut de Tunisia cu 2-1 in ultimul sfert de finala si s-au calificat in careul de asi al competitiei desfasurate in Guineea Ecuatoriala si Gabon.

Duminica, 05.02.2012, 00:00
Mali s-a calificat in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni

Echipa ui Seydou Keita a trecut in sferturi de Gabon, eliminand cea de-a doua gazda a competitiei dupa loviturile de la 11 metri.

Zambia e prima semifinalista a Cupei Africii pe Natiuni

Jucatorii lui Herve Renard au dispus de Sudan cu 3-0 in primul sfert de finala al competitiei desfasurate in Guineea Ecuatoriala si Gabon.

Sambata, 04.02.2012, 00:00
Coasta de Fildes, la pas in semfinale

Elefantii au ajuns in penultima faza a Cupei Africii pe Natiuni dupa ce au trecut de gazdele din Guineea Ecuatoriala cu 3-0.

Saihi de la tunisieni: "Putem elimina Ghana"

Mijlocasul defensiv al lui Montpellier crede ca Tunisia poate elimina in sferturile Cupei Africi pe Natiuni superfavorita competitiei.

Vineri, 03.02.2012, 00:00
Mali si Ghana, in sferturile Cupei Africii pe Natiuni

Competitia desfasurata in Guineea Ecuatoriala si Gabon si-a ales miercuri ultimele sfert-finaliste.

Miercuri, 01.02.2012, 00:00
Gabonul a castigat o grupa imposibila si ajunge "en fanfare" in sferturi

Cea de-a doua gazda a competitiei s-a clasat pe primul loc intr-o grupa din care mai faceau parte Marocul si Tunisia.

Marti, 31.01.2012, 00:00
Sudanul se califica, alaturi de Coasta de Fildes, in sferturile Cupei Africii pe Natiuni

Sudanul a realizat surpriza grupei B, reusind sa invinga Burkina Faso si sa insoteasca elefantii in sferturile competitiei.

Luni, 30.01.2012, 00:00
Senegal e prima echipa eliminata de la Cupa Africii pe Natiuni

Cea de-a treia favorita a competitiei ce se desfasoara in Guineea Ecuatoriala si Gabon se intoarce acasa dupa ce a fost invinsa la Bata de prima gazda, care si-a asigurat biletele pentru sferturi.

Joi, 26.01.2012, 00:00
Angola si Sudan remizeaza la Cupa Africii pe Natiuni

Echipa fostului stelist Carlos a terminat la egalitate (2-2) partida pe care a sustinut-o in fata Sudanului in primul meci al grupei B.

Zambia si Libia, egal in grupa A la Cupa Africii pe Natiuni

Primul meci al grupei A din faza a doua a grupelor s-a desfasurat, in ciuda unei ploi care a transformat terenul de pe Estadio de Bata intr-unul impracticabil.

Miercuri, 25.01.2012, 00:00
Ghana - Botswana 1-0 / Favorita confirma, dar sufera

In primul meci al grupei D, Ghana s-a impus la limita in fata Botswanei, dupa un joc modest.

Marti, 24.01.2012, 00:00
Aubameyang, decisiv pentru Gabon

In primul meci din grupa C, a doua gazda a Cupei Africii pe Natiuni din acest an a trecut la pas de Niger.

Luni, 23.01.2012, 00:00
Tunisia a batut Marocul la Cupa Africii pe Natiuni

Cele doua echipe din Magreb au oferit cel mai spectaculos meci de pana acum la Cupa Africii pe Natiuni, unul in care Tunisia s-a impus cu 2-1.

Golul de un milion de euro

Reusita lui Javier Balboa din minutul 87 al meciului cu Libia le-a adus celor din Guineea Ecuatoriala nu doar 3 puncte in clasament, dar si o suma incredibila.

Duminica, 22.01.2012, 00:00
FOTO! Libienii si-au prezentat noul steag la Cupa Africii pe Natiuni

Pe Estadio de Bata, Zuway, Aboud si ceilalti componenti componenti ai nationalei Libiei si-au prezentat noul steag, cei 11 titulari, dar si cei din stafful tehnic, afisandu-l pe toata durata intonarii imnului.

Coasta de Fildes debuteaza cu victorie la Cupa Africii pe Natiuni

Elefantii au invins Sudanul la limita in primul meci al grupei B la CAN prin golul veteranului Drogba.

Guineea Ecuatoriala a castigat primul meci de la Cupa Africii pe Natiuni

Una din gazdele competitiei din acest an a reusit sa se impuna in meciul de deschidere, acumuland 3 puncte ce o pot propulsa din grupa la debut.

Sambata, 21.01.2012, 00:00
Vezi lotul statului Mali pentru Cupa Africii pe Natiuni!

Modibo Maiga si Seydou Keita sunt vedetele lui Alain Giresse pentru editia din acest an a CAN.

Joi, 19.01.2012, 00:00
Vezi lotul Burkinei Faso pentru Cupa Africii pe Natiuni!

Paulo Duarte a facut publica lista celor 23 de burkinamezi convocati pentru Cupa Africii pe Natiuni.

Sow vrea la Liverpool

Golgheterul en titre din Ligue 1 vrea sa ajunga in Premiere League cu orice pret, si nu si-a ascuns aceasta dorinta nici macar dupa infrangerea suferita de Lille la Marseille.

Luni, 16.01.2012, 00:00
Drogba a marcat al 50-lea gol pentru Coasta de Fildes

Atacantul lui Chelsea a reusit golul cu numarul 50 impotriva Tunisiei, intr-un meci pe care elefantii l-au castigat cu 2-0.

Vineri, 13.01.2012, 00:00
Gabonul are obiectiv minor la Cupa Africii

Vedeta gabonezilor, Pierre Emerick Aubameyang, a declarat ca obiectivul nationalei sale la Cupa Africii pe Natiuni e sa iasa din grupa.

Marti, 03.01.2012, 00:00