Dinamo si Otelul Galati, ultimele echipe calificate in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

Dinamo Bucuresti s-a calificat in extremis in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a castigat in prelungiri confruntarea cu Pandurii Targu Jiu, scor 2-1.

Dupa cateva ocazii irosite, poarta aparata de Mingote a fost perforata pentru prima data in minutul 37, atunci cand Alexe, gasit bine de Alvarez, l-a pacalit pe Viera si a deschis scorul. Acelasi Alexe putea dubla avantajul "ros-albilor" in prelungirile primei reprize, dar mingea sutata de el a lovit transversala portii Pandurilor.

In partea secunda, gazdele au iesit mai motivate de la cabine si au restabilit egalitatea prin Lemnaru, in minutul 73, atunci cand a reluat in plasa centrarea lui Pleasca.

Pana la final, partida a fost una electrizanta. Impinsi de la spate de suporteri, gorjenii au incercat sa marcheze golul victoriei, insa au avut de suportat contre taioase ale bucurestenilor.

Oamenii lui Bonetti au dat lovitura in prelungirile meciului, dupa ce fostul jucator al Timisoarei, Alex Curtean, a centrat periculos in careu, iar Mamele si-a introdus balonul in proprie poarta.

Intr-o alta partida, Otelul Galati a trecut fara probleme de CF Braila, din Liga a II-a, cu scorul de 3-0. Golurile invingatorilor au fost marcate de Bajenaru '24, '62 si Didi '88.

Rezultate complete inregistrate in optimile de finala:

Marti

Astra Giurgiu - CS Turnu Severin 5-1(Distefano '10, Seto '68, Budescu '70, '73, Yahaya '79 / Olah '20)
FC Brasov - Petrolul Ploiesti 0-2 (Ad. Cristea '1, Bokila '63)
Rapid Bucuresti - Delta Tulcea 4-1 (Miselaricu '4 -autogol, N. Cretu '22 - autogol, Goga '24, Pancu '90+4 / Florea '40 -penalti)

Miercuri

Ceahlaul Piatra Neamt - Gaz Metan Medias 2-0 (Badescu '77, Lukanovici '79)
CFR Cluj - FC Botosani 2-0 (Bjelanovici '57, Luis Alberto '62)
Concordia Chiajna - Steaua Bucuresti 0-0, 4-3 dupa executarea loviturilor de departajare

Joi
Otelul Galati - CF Braila 3-0 (Bajenaru '24, '62, Didi '88)
Pandurii Targu Jiu - Dinamo Bucuresti 1-2 (Lemnaru '73 / Alexe '37, Mamele '90+1 - autogol)

Englezii ii dau foc lui Lance Armstrong in varianta de carton, inalta de noua metri... Mitica Dragomir, despre cei mai mari fotbalisti ai Nationalei: "Daca il vedeai pe Dobrin jucand, te inchinai!"...