Dinamo - Steaua 2-1/ Cainii se impun in "Derby de Romania"

"Derby de Romania" cu numarul 123 a fost castigat de Dinamo. Steaua a condus cu 1-0, dar alb-rosii au revenit senzational si au intors rezultatul cu doua goluri marcate din penalty.

CITESTE PE GSP.RO CELE MAI NOI DECLARATII DE DUPA DERBY

Fara victorie de cinci partide si cu o traditie favorabila, Dinamo era nevoita sa invinga marea rivala Steaua pentru a mai avea sanse la titlu. Cel de-al 123 derby a inceput in forta, iar prima ocazie de gol a venit chiar in minutul 2. Ousmane N'Doye a sutat pe centrul portii de la mare distanta, insa Tatarusanu a fost la post si a retinut fara probleme.

Stelistii nu au ramas datori, iar in minutul 4, Bilasco a deviat cu capul pe spate, dar mingea a trecut putin peste transversala lui Dolha.

Tribunele din Stefan cel Mare au amutit in minutul 23, cand Bogdan Stancu a deschis scorul din pasa lui Banel Nicolita.

Fanii dinamovisti au trecut in numai cinci minute de la agonie la extaz, dupa ce favoritii lor au reusit sa intoarca rezultatul.

Mai intai, Apostol a comis un hent in minutul 30, iar Adrian Cristea a inscris fara probleme, pentru ca apoi Tatarusanu comita un fault in care asupra lui Torje, iar Marius Niculae sa arunce in aer tribunele din Stefan cel Mare.

In partea secunda, Steaua a incercat sa revina pe tabela, insa Marius Lacatus a trebuit sa se recunoasca invins in fata prietenului Ioan Andone, a carui defensiva, desi a mai avut ezitari, a reusit sa tina piept atacurilor ros-albastrilor.

S-a terminat 2-1 pentru Dinamo, iar stelistii raman fara victorie in Stefan cel Mare pentru al saselea an consecutiv.

Echipe de start:

DINAMO: Dolha - Rubio, Moti, Garat, Bordeanu - Margaritescu, N'Doye - Torje, Adrian Cristea, Alexe - Niculae

Rezerve: Naumovski, Kone, C. Munteanu, Paun, Danciulescu, Scarlatache, L. Ganea

STEAUA: Tatarusanu - Bonfim, Geraldo, Gardos, Latovlevici - Ricardo - Nicolita, Apostol, Stancu, Tanase - Bilasco

Rezerve: Lungu, Brandan, Kapetanos, Galamaz, Surdu, Bicfalvi, Marinescu

Oltchim - Toulon 28-19/ Valcencele, la prima victorie in Liga Campionilor... Otelul - Gloria Bistrita 2-1/ Moldovenii au revenit pe primul loc...