Echipa feminină a României a obținut MEDALIA DE AUR la Campionatul European de gimnastică

Gimnastele României impresionează încă o dată. Astăzi, echipa feminină de gimnastică a româniei a obţinut medalia de aur, la Campionatul European de la Sofia.

Gimnastele României impresionează încă o dată. Astăzi, echipa feminină de gimnastică a României a obţinut medalia de aur la Campionatul European de la Sofia.

Imediat după România s-a clasat Marea Britanie cu medalia de argint. Rusia a ocupat locul al treilea.

România a obţinut următoarele note în finala pe echipe:

Sărituri – Ştefania Stănilă nota 14.666, Silvia Zarzu 14.633 şi Larisa Iordache 14.866

Paralele – Ştefania Stănilă 13.500, Diana Bulimar 14.133, Larisa Iordache 13.966

Bârnă – Diana Bulimar 14.533, Andreea Munteanu 14.933, Larisa Iordache 14.700

Sol – Andreea Munteanu 14.133, Diana Bulimar 14.225, Larisa Iordache 14.466.

Cu un total de 172.754 puncte, România a cucerit medalia de aur.

Pe podium au mai urcat Marea Britanie (170.663 puncte) şi Rusia (169.329).

Citește mai multe pe observator.tv!

Sepp Blatter: Organizarea Cupei Mondiale de către Qatar este o eroare... DRAMĂ! Tatăl Gabrielei Szabo a murit...