Europa League: Rapid, Steaua si FC Vaslui merg in grupe. Gaz Metan si Dinamo, eliminate

Romania va avea trei reprezentante in faza grupelor din cadrul Europa League: Steaua, FC Vaslui si Rapid. Dinamo a fost eliminata de Vorksla, iar Gazul chiar daca a reusit sa invinga cu 1-0, a fost insuficient, dupa ce a pierdut, in tur, la Austria Viena, cu 3-1.

RAPID - SLASK 1-0 (Pancu '12/ Sobota '94)

1-1, GOL Slask! Polonezii egaleaza in prelungiri prin Sobota cu un sut care il pacaleste pe Coman.

Start de repriza secunda

min. 39:

1-0, GOOOL Rapid! In minutul 12, Pancu deschide scorul cu o lovitura de cap din interiorul careului. dupa o centrare venita de la Surdu de pe partea dreapta.

Echipe de start:

RAPID:

Rezerve
SLASK: Rezerve:

SPARTA Praga - FC VASLUI 1-0(Pamic '61)

1-0, GOL Sparta Praga! Gazdele reusesc deschiderea scorului prin Pamic in urma unui contraatac

in tur: 0-2

Final de meci. Steaua este prima echipa din Liga 1 care se califica in grupele Europa League

1-1, GOL TSKA!, Michel Platini inscrie cu o scarita in minutul 82

0-1, GOOOL Steaua!
Tanase deschide scorul in minutu 73. Stelistul trece ca in curtea scolii de un fundas advers si inscrie din unghi cu un sut la coltul scurt.

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza

min. 45:
Ocazie uriasa pentru bulgari! Zicu reia din foarfeca din 10 metri putin peste poarta

min. 26: Bourceanu centreaza bine din lovitura libera, dar Brandan reia cu capul pe langa poarta dintr-o pozitie ideala.

min.18: Sut excelent Bourceanu din lovitura libera, insa mingea a muscat pamintul si M'Bolhi a respins in extremis.

min. 2: Sut bun Tanase de la 25 de metri, respinge bine portarul bulgarilor

TSKA Sofia:
M'bolhi - Bandalovsk, Haliovici, Stoianov, Ademar - Delev, Galcev, Iancev, Nelson - Platini, Zicu
Rezerve: Karadjov, Vidanov, Trifoniov, Kostov, Petrov, Decev, Zivec
Antrenor: Milen Radukanov
Steaua: Tatarusanu - Nicolita, Galamaz, Iliev, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Brandan - Tatu, M.
Costea, Cr.Tanase
Rezerve: Stanca, Gardos, Rusescu, Geraldo, Bicfalvi,V. Lupu, Nikolici
Antrenor: Ronny Levy

GAZ METAN - AUSTRIA VIENA 1-0 (Hoban '40)

Final de meci! Gaz Metan rateaza prezenta in grupele Europa League, desi invinge pe teren propriu cu 1-0. Austriecii s-au impus in tur cu 3-1.

min. 82: Ocazie mare pentru Gaz Metan. Bawab patrunde in careu si suteaza puternic, insa mingea trece putin peste poarta.

Rezerve:

DINAMO - VORKSLA POLTAVA (Ucraina) 1-3(Torje '45, Tucudean '90/ Januzi '37, Barannik '73, '78)

Se termina meciul! Dinamo eliminata din nou din competitiile europene.

2-3, GOOOL Dinamo! In minutul 90, Tucudean inscrie cu noroc. Nimeni nu se bucura

VORSKLA:
Dolganskiy - Matveyev, Dallku, Krasnopyorov, Bezus (Oberemko '46), Markoski, Kryvosheyenko, Januzi (Barannik '64) Selin, Chesnakov, Rebenok (Gromov '82)
Rezerve: Velychko - Sachko, Gromov, Zakarliuka, Barannik, Oberemko, Kurilov
Antrenor: Mikola Pavlov

20 de suporteri polonezi au fost retinuti la Timisoara, in urma unor incidente produse la un strand... UEFA a exclus Fenerbahce din Liga Campionilor, in urma scandalului meciurilor trucate din Turcia...