Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018! Franța - Belgia, prima semifinală din Rusia. Brazilia, principala favorită, out din ”sferturi”

Franța - Belgia, prima semifinală de la Cupa Mondială! Un rezultat scontat și o semi-surpriză în prima zi a sferturilor de finală de la Campionatul Mondial din Rusia. Franța și-a impus supremația în fața Uruguay-ului, de care a dispus cu 2-0, iar Belgia a eliminat principala favorită la trofeu, Brazilia, scor 2-1.

Franța - Uruguay 2-0! Fără să forțeze din cale afară, selecționata lui Didier Deschamps a trecut de solida Uruguay, în urma unui meci decis de un fundaș și de o gafă colosală. În minutul 40, Raphael Varane a deschis scorul după o pasă excelentă de la Griezmann. Apoi, în repriza secundă, după o oră de joc, același Griezmann trage la poartă, iar Muslera se crede Karius și stabilește scorul final.

Brazilia - Belgia 1-2! Duelul dintre atacanții de mega-clasă ai Braziliei și Belgiei a început cu un autogol. În ghinionistul minut 13, Fernandinho, titular în premieră în Rusia, a deschis scorul pentru belgieni. Peste numai 18 de minute, colegul lui Fernandinho de la Manchester City, Kevin De Bruyne, duce scorul la 2-0 pentru ”Draci” și Selecao era în corzi. Repriza secundă a fost una a căutării golurilor salvării. A venit doar unul, în minutul 76, marcate de Renato Augusto.

Marți, 10 iulie, la Sankt Petersburg: Franța - Belgia, ora 21:00!

Programul și rezultatele sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Rusia:

• 6 iulie, ora 17:00 Franta - Uruguay 2-0
  • 6 iulie, ora 21:00 Brazilia - Belgia 1-2
  • 7 iulie, ora 17:00 Suedia - Anglia (Samara)
  • 7 iulie, ora 21:00 Rusia - Croatia (Soci)

Brazilia - Belgia, sferturi de finală Campionatul Mondial. Al doilea ”sfert” de la Cupa Mondială din Rusia pune față în față, diseară, de la ora 21:00, alte două echipe din America de Sud și Europa. ”Selecao”, echipa lui Tite, primește replica ”Dracilor Roșii” antrenați de ibericul Roberto Martinez, într-un duel de 5 stele al Cupei Mondiale, similar cu o finală!

Brazilia - Belgia, sferturi de finală Campionatul Mondial. Duelul de la Kazan este unul al echipelor mari care, cel puțin prin prisma rezultatelor, nu au dezamăgit la acest Campionat Mondial. Ambele vin după o perioadă lungă de invincibilitate. Brazilia nu a mai pierdut de 15 meciuri, din iunie 2017, atunci când era învinsă de Argentina într-un amical. În meciurile oficiale, ”Selecao” e neînvinsă din 13 iunie 2016, un 0-1 cu Peru în Copa America.

Brazilia - Belgia, sferturi de finală Campionatul Mondial. Dincolo, Belgia are și ea un parcurs de senzație cu Roberto Martinez pe bancă. Nu a mai pierdut de 23 de meciuri. Se întâmpla asta la Euro 2016, 1-3 cu Țara Galilor. A urmat apoi un eșec cu Spania într-un amical, primul cu Martinez pe bancă. Din septembrie 2016 până azi, Belgia are 18 victorii și 5 remize!

Brazilia - Belgia, sferturi de finală Campionatul Mondial. Pentru meciul de azi, Tite are probleme la mijlocul terenului, acolo unde Casemiro e suspendat. De asemenea, Marcelo încă nu e 100% refăcut, dar acesta are șanse să intre. În atac, Tite se gândește să joace cu Firmino în locul ineficientului Gabriel Jesus. Luis, Neymar și Coutinho sunt la un ”galben” de ratarea unei posibile semifinale. Belgia nu are probleme medicale, dar pot apărea schimbări tactice: Chadli și Fellaini pot apărea în primul 11. Meunier, Vertonghen, Tielemans, Dendoncker și De Bruyne sunt la un cartonaș de suspendare.

Brazilia - Belgia, sferturi de finală Campionatul Mondial. S-au jucat patru meciuri directe Brazilia - Belgia în istorie. Sud-americanii au 3 victorii. Ultima a venit în 2002, la Cupa Mondială. Ronaldo și Rivaldo au marcat într-un 2-0 sec.

Brazilia - Belgia, sferturi de finală Campionatul Mondial. La casele de pariuri, Brazilia e favorită, cu o cotă de 2,10-2,15. Belgia primește 3,55 - 3,75, iar remiza e văzută cu 3,40. Dat fiind faptul că vom avea în teren fotbaliști de mega-clasă, mizăm pe faptul că Alisson și Courtois nu vor scăpa ”neciuruiți”.

Echipele probabile în Brazilia - Belgia:

Brazilia XI: Alisson; Fagner, Miranda, Silva; Luis; Paulinho, Fernandinho, Coutinho; Willian, Jesus/Firmino, Neymar

Belgia XI: Courtois; Alderweireld, Kompany, Vertonghen; Meunier, Fellaini, Witsel/Chadli, Carrasco; De Bruyne, Hazard; Lukaku

Câștigătoarea meciului Brazilia - Belgia va întâlni în semifinale echipa care va triumfa în celălalt duel America de Sud - Europa de azi. De la 17:00, la Novgorod, Uruguay joacă cu Franța.

Programul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Rusia:

• 6 iulie, ora 17:00 Franta - Uruguay (Novgorod)
  • 6 iulie, ora 21:00 Brazilia - Belgia (Kazan)
Revista presei sportive, 06.07.2018: Cristiano Ronaldo a spus ”DA!”. Când va fi prezentat; Plecare surpriză de la Barcel... Biletul Zilei 06.07.2018! Căutăm un nou câștig cu meciurile sigure de vineri...