Liga Campionilor: Milan pierde acasa cu Tottenham/ Valencia - Schalke 1-1

Liga Campionilor a programat in aceasta seara primele doua partide contand pentru mansa tur din cadrul optimilor de finala.

Cel mai important moment al primului mitan a fost accidentarea grava a lui Abbiati, din minutul 18. Portarul Milanului, inlocuit de Amelia, a suferit o comotie si a fost transportat la spital pentru teste suplimentare.

Rossoneri au iesit mult mai hotarati de la cabine, dar cu exceptia unei alte lovituri de cap a lui Yepes, la care Gomez a intervenit providential, si a unor suturi de la distanta, englezii nu au avut emotii.

Cu zece minute inaintea finalului, in plina presiune a rossonerilor, Tottenham a plecat pe contraatac prin Lennon, acesta, dupa o cursa de 50 de metri, i-a pasat decisiv lui Crouch, iar atacantul englezilor a indeplinit o simpla formalitate din mijlocul careului.

Italienii au reusit sa trimita mingea in plasa in minutele de prelungire, insa arbitrii nu au validat golul, din cauza unui fault in atac, comis de Ibrahimovici inainte de a trimite balonul in plasa.

Echipele de start:

AC Milan: Abbiati - Abate, Nesta, Yepes, Antonini - Gattuso, T. Silva, Flamini - Robinho, Seedorf, Ibrahimovic. Antrenor: Massimiliano Allegri

Tottenham:
Gomes - Corluka, Gallas, Dawson, Assou Ekotto - Lennon, Palacios, Sandro, Pienaar - Van der Vaart, Crouch. Antrenor: Harry Redknapp
Arbitru: Stephane Lannoy (Franta)

Valencia - Schalke 1-1

In cel de-al doilea meci al serii, Valencia si Schalke au remizat, scor 1-1, pe Mestalla. Soldado a deschis scorul pentru gazde in minutul 17, insa formatia antrenata de Felix Magath a reusit sa egaleze prin Raul in repriza a doua. Fostul capitan al Realului a ajuns astfel cel mai bun marcator in cupele europene, la egalitate cu Inzaghi, ambii având 70 de goluri.

Echipe de start

Valencia: Guaita - Miguel, D. Navarro, R. Costa, Mathieu - Banega, Topal, Costa - Dominguez, Soldado, Aduriz. Antrenor: Unai Emery

Schalke: Neuer - Uchida, Howedes, Metzelder, Schmitz - Farfan, Kluge, Matip, Jurado - Raul, Huntelaar. Antrenor: Felix Magath

IFFHS: Steaua, locul 56 in topul echipelor europene din ultimii 10 ani... Dumitru Dragomir: "Vom scoate 110 milioane din drepturile tv"...