Liga Campionilor: Tottenham si Schalke merg in sferturi

Tottenham si Schalke se alatura Barcelonei si lui Sahtior in faza sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce au eliminat in optimi pe AC Milan, respectiv Valencia.

In partea a doua englezii au echilibrat putin balanta, insa tot rossonerii s-au aflat la conducerea jocului. Chiar si asa Milan a fost incapabila de un forcing final, singura sansa importanta venind din partea lui Pato, in minutul 77, insa mingea trimisa de brazilian careului a ocolit de putin poarta.

S-a terminat 0-0 si Tottenham se califica in sferturile de finala ale competitiei dupa o pauza de 50 de ani, in timp ce Milan este eliminata pentru al treilea an consecutiv in optimi.

TOTTENHAM:
Gomes - Corluka, Gallas, Dawson, Assou-Ekotto - Lennon, Sandro, Modric, Pienaar (71 Jenas) - Van der Vaart (66 Bale) - Crouch (83 Pavliucenko). Antrenor: Harry Redknapp

MILAN: Abbiati - Abate, Nesta, Thiago Silva, Jankulovski (70 Antonini) - Seedorf, Boateng (76 Merkel), Flamini (87 Strasser) - Robinho, Pato - Ibrahimovic. Antrenor: Massimiliano Allegri

SCHALKE 04 - VALENCIA 3-1
(Farfan 40, 90+4, Gavranovic 52 / Ricardo Costa 17)

Desi pornea cu sansa a doua, Schalke 04 a reusit sa scoata pe Valencia din competitie, invingand pe teren propriu cu scorul de 3-1, la capatul unui meci foarte spectaculos. In meciul tur, cele doua echipe au incheiat la egalitate, 1-1.

Pe AufSchalke din Gelsenkirchen, Valencia a inceput mai bine meciul si a deschis scorul in minutul 17 prin Ricardo Costa. Nemtii s-au trezit si au restabilit egalitatea prin Farfan, care a transformat impecabil o lovitura libera in finalul primei reprize.

Imediat dupa pauza, Gavranovic a dus scorul la 2-1 la capatul unei faze in care mingea a lovit ambele bare laterale ale portii lui Guaita. Spaniolii au ratat apoi cateva ocazii mari de a face 2-2, scor care le era suficient pentru calificare, insa gazdele au dat lovitura de gratie in prelungirile partidei prin acelasi Farfan.

Schalke: Neuer - Uchida, Howedes, Metzelder, Escudero - Farfan, Kluge (81 Sarpei), Matip (60 Papadopoulos), Jurado (76 Draxler) - Raul, Gavranovic. Antrenor: Felix Magath

Valencia: Guaita - Bruno Saltor, Navarro, Ricardo Costa, Mathieu - Ever Banega (70 Costa), Mehmet Topal - Joaquin, Pablo Hernandez (64 Soldado), Mata - Aduriz (75 Jonas). Antrenor: Unai Emeray

Hagi va da explicatii in fata baskanilor Galatei... Mutu: "Ma consider unul dintre cei mai buni atacanti din lume"...