REVANȘA A VENIT! Simona Halep - Maria Șarapova 6-2, 6-2, în ”optimi” la China Open. Evoluție entuziasmantă a româncei

Episodul cu numărul 8 din istoria duelurilor Halep - Șarapova, programat la China Open, a fost unul cu noroc pentru jucătoarea din România. După 7 eșecuri consecutive și 5 ani de suferință, Simona, a doua jucătoare a lumii, și-a luat revanșa în fața complexului numit Maria Șarapova.

La capătul unui meci pe care l-a controlat de la un capăt la celălalt, Halep s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2. Statistica meciului de azi, care a durat o oră și 15 minute, ne arată o Simona Halep aproape perfectă, cu 12 puncte direct câștigătoare și doar 6 greșeli neforțate. Pe de altă parte, Șarapova a comis un număr uriaș de erori: 39!

În sferturile de finală de la Beijing, Simona o va înfrunta pe câștigătoarea meciului Daria Kasatkina - Agnieszka Radwanska.

LIVESCORE: Halep - Șarapova 6-2, 6-2

6-2: GAME, SET ȘI MATCH, SIMONA HALEP!

5-2! BREAK, SIMONA! Hale va servi pentru PRIMA VICTORIE DIN CARIERĂ cu Maria Șarapova!

4-2: încă un punct perfect la serviciu făcut de Halep, iar victoria se apropie cu pași mari!

3-2: Rusoaica face cel mai bun game din setul secund și rămâne în meci. Urmează un nou punct foarte important

3-1! Game important pentru Simona! Cu o defensivă impecabilă, românca ia un avans de două game-uri și se apropie de victorie!

2-1: BREAK, Simona! Cu o deplasare incredibilă, Simona o forțează pe Șarapova să greșească și obține un game care poate fi decisiv!

1-1: Simona debutează în setul secund cu un serviciu perfect și câștigă la zero

0-1: Setul secund începe cu Simona extrem de aproape de un nou break. Din păcate, Șarapova forțează cu serviciul și, pentru prima oară în meci, se află la conducere.

Început într-o notă de echilibru, cu trei break-uri consecutive, primul set al meciului dintre Simona și Maria s-a rupt la scorul de 2-1 pentru româncă. Simona și-a făcut serviciul, a adăugat un break și s-a dus la 5-1.

Maria Șarapova și-a câștigat o singură dată serviciul în primul set, iar asta a costat-o. Simona se află acum la un singur set distanță de o victorie istorică, însă meciul se joacă.

Ziua începe prost pentru românce la Beijing: Niculescu, eliminată de Peng! Urmează șocul zilei la China Open: Halep - Șa... UPDATE! Simona Halep ne-a făcut mândri că suntem români! A învins-o, în premieră, pe Maria Șarapova...

Hello Chef sezonul 7, 20 aprilie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul, dat de Alexandra Ungureanu Sambata, 20.04.2024, 15:30