Manchester City castiga titlul in Premier League dupa un gol marcat in minutul 90+4

Final incredibil de campionat in Premier League! Manchester City castiga titlul in Anglia dupa un meci nebun. "Cetatenii" erau condusi pana in minutul 92 cu 1-2 de QPR, dar au reusit sa intoarca rezultatul si sa incheie sezonul pe primul loc.

Wayne Rooney a marcat in minutul 20 unicul gol al meciului pe care Manchester United l-a disputat la Sunderland. Timp de 19 minute 'diavolii' au fost campioni, insa Zabaleta a deschis scorul pentru Manchester City in meciul de acasa cu QPR.

Aflata in cursa pentru evitarea retrogradarii QPR a restabilit egalitatea la patru minute dupa pauza si 'cetatenii' se vedeau trimisi pe locul al doilea.

Mackie a marcat in minutul 66 din pasa lui Traore si gazdele de la Manchester City vedeau cum titlul le scapa printre degete.

In minutul 90 al meciului de pe Etihad Stadium campioana Angliei era Manchester United, dar cei de la City nu au renuntat si au atacat cu toate liniile.

Finalul a fost insa de infarct. Cinci minute de prelungiri care au durat o eternitate pentru suporterii lui City. Dzeko a readus speranta in minutul 90+2, iar stadionul a erupt doua minute mai tirziu. Mario Balotelli, copilul teribil al Italiei, a reusit o pasa geniala din cadere, l-a lasat singur pe Aguero, care n-a irosit ocazia. 3-2 pentru Manchester City, care castiga din nou campionatul dupa 44 de ani, al treilea din palmares.

Manchester City si Manchester United au fost despartite la finalul celor 38 de etape de doar opt goluri, fiecare dintre cele doua echipe acumuland 89 de puncte.

Premier League - rezultate inregistrate in ultima etapa:

Sunderland - Manchester Utd 0-1 (Rooney 20)

Manchester City - Queens Park Rangers 3-2 (Zabaleta 39, Dzeko 90+2, Aguero90+4 / Cisse 48 -, Mackie 65)

Chelsea - Blackburn 2-1 (Terry 31, Meireles 34 / Yakubu 60)

Everton - Newcastle 3-1 (Pienaar 16, Jelavic 27, Heitinga 65 / Hibbert-ag 72)

Norwich - Aston Villa 2-0 (Holt 9, Jackson 22)

Stoke - Bolton 2-2 (Walters 13, 77 / M. Davies 39, K. Davies 42)

Swansea - Liverpool 1-0 (Graham 86)

Tottenham - Fulham 2-0 (Adebayor 2, Defoe 63)

West Brom - Arsenal 2-3 (S. Long 12, Dorrans 15 / Benayoun 4, Santos 30 -, Koscielny 55)

Wigan - Wolverhampton 3-2 (Di Santo 12, Boyce 14, 79 / Jarvis 9, Fletcher 86)

20. Wolves 38 5 10 23 40:82 25

Rapid termina la egalitate cu Pandurii (2-2)... CE de gimnastica: Dubla pentru Romania la barna, prin Catalina Ponor si Larisa Iordache...