Max Verstappen a doua sa victorie din acest sezon de F1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Germaniei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfăşurat la Hockenheim.

Pentru Verstappen este a doua victorie din acest sezon, după cea obţinută în urmă cu două etape, în Austria.

“A fost senzaţional să câştig la final. A fost complicat să luăm deciziile corecte. A trebuit să nu facem greşeli pentru a încheia în top. Este extraordinar să câştig aici”, a declarat Verstappen.

Duminică, pe locul doi s-a clasat Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), care pornise de pe ultima poziţie a grilei, iar pe trei a încheiat Danil Kviat (Rusia/Toro Rosso).

Pentru prima dată în acest sezon, Mercedes nu a obţinut niciun punct: Lewis Hamilton a încheiat pe locul 11, iar Valtteri Bottas a abandonat.

Confirmation of the final positions from an unforgettable race at Hockenheim

— Formula 1 (@F1)

Cursa a fost perturbată de ploaie.

Etapa a 12-a, Marele Premiu al Ungariei, va avea loc în data de 4 august, la Mogyorod.

Istoria se repetă în familia lui Michael Schumacher! Ce se întâmplă cu fiul campionului de Formula 1... Lucian Rusandu va arbitra ultimul meci al etapei, FCSB – FC Botoşani...