Napoli - Chelsea 3-1 / Lavezzi si Cavani aproape l-au demis pe Boas

Cei doi sud-americani din atacal napoletanilor au semnat reusitele cu care echipa condusa de Mazzari din tribuna a revenit dupa ce mata deschisese scorul.

Napoli a inceput in atac meciul cu Chelsea si Cavani putea deschide scorul. Uruguayanul a dejucat pasul la off-side al londonezilor, a scapat singur cu Cech, dar portarul antrenat in trecut de Boloni a reusit sa trimita in corner.

Capitanul i-a tradat pe napoletani la jumatatea primei reprize: Paolo Cannavaro a gresit o degajare, Mata a profitat, a preluat si l-a invins pe de Sanctis. Portarul ce a primit un gol din lovitura libera de la 35 de metri de la Dodel era sa le ofere englezilor reusita de 2-0 cand a iesit gresit la un corner. David Luiz a reluat, insa, slab.

Semnalul revenirii l-a dat Lavezzi cu 7 minute inainte de pauza. Argentinianul l-a driblat din preluare pe Meirelles apoi a trimis la coltul lung, fara sanse pentru Cech.

Cavani a reusit sa marcheze in prelungiri (cum altfel?) dupa ce a reluat la coltul scurt o centrare a lui Inler, asa ca la pauza s-a intrat cu 2-1.

Chelsea a continuat sa greseasca in aparare, iar cei doi sud-americani din atacul lui Napoli au facut-o sa plateasca. Lansat de Campanaro, Cavani l-a depasit cu sansa pe David Luiz, i-a pasat lui Lavezzi care a trimis in poarta goala, stabilind scorul final: 3-1.

Formatii de start:

Napoli: De Sanctis - Aronica, Campagnaro, Cannavaro - Maggio, Zuniga, Gargano, Hamsik, Inler - Cavani, Lavezzi

Chelsea: Cech - Ivanovic, Cahill, Andre Luiz, Bosingwa - Ramires, Meireles - Sturridge, Mata, Malouda - Drogba

min 90+3: Fluier final

min 90: Didier Drogba reia peste poarta dintr-o pozitie incomoda

min 89: Chelsea ataca insa Napoli se apara organizat

min 81: schimbare la Napoli: iese Hamsik, intra Pandev

min 80: Maggio rateaza singur cu poarta goala

min 74: schimbare la Napoli: iese Lavezzi si intra Dzemaili

min 69: dubla schimbare la Chelsea: ies Malouda si Meirelles si intra Lampard si Essien

min 65: GOOOOL Napoli: Cavani trece de David Luiz, centreaza pentru Lavezzi si se face 3-1

min 63: Gargano suteaza de la distanta, iar Cech respinge

min 58: Malouda il lanseaza in adancime pe Drogba, dar acesta din urma e blocat de Aronica

min 55: cartonas galben Garry Cahil, dupa o interventie asupra lui Lavezzi

min 54: Cavani il deschide in adancime pe Lavezzi, dar argentinianul trimite putin pe langa poarta

min 52: Cavani e faultat de Ramires la mijlocul terenului si Napoli obtine o lovitura libera

min 46: a inceput repriza secunda

min 46: Fluier final al primei reprize

min 45: GOOOL Napoli: Cavani inscrie ca de obicei in prelungiri, dupa o centrarea a lui Inler

min 44: Inler trimite pe langa poarta de la mare distanta

min 40: cartonas galben pentru Meirelles

min 39: cartonas galben pentru Cavani

min 38: GOOOL Napoli: Cavani ii paseaza lui Lavezzi, argentinianul dribleaza la marginea careului si suteaza cu efect la coltul lung, invingandu-l pe Cech

min 35: de Sanctis iese gresit la un corner si David Luiz trece pe langa majorarea scorului

min 34: Sturridge e blocat de Aronica si Cannavaro

min 33: Maggio obtine o lovitura libera dupa un fault comis de Malouda: executa Lavezzi dar apararea englezilor respinge

min 26: GOOOL Chelsea: capitanul Paolo Cannavaro grseste o degajare si Mata nu refuza cadoul, deschizand scorul

min 19: Lavezzi il deschide pe Maggio, acesta suteaza in cros, dar Cech respinge din nou

min 17: de Sanctis iese gresit, Campagnaro se accidenteaza din nou, dar Malouda nu poate profita

min 15: Campagnaro il dribleaza cu calcaiul pe Didier Drogba insa ivorianul faulteaza

min 11: schimbare la Chelsea: iese Bosingwa si intra Ashley Cole

min 10: Cavani, lansat de Imler, scapa singur cu Cech, suteaza la coltul scurt, dar portarul lui Chelsea respinge

min 8: Cavani este suprins in off-side la lansarea lui Zuniga

min 5: Drogba se ciocneste cu Campanaro si ambii jucatori raman intinsi pe gazon

min 5: Lavezzi e lansat in adancime dar Cech iese si respinge

min 3: Meirelles faulteaza la mijlocul terenului

min 1: a inceput partida

Luis Enrique, noul antrenor al Barcelonei?... Procurorii au cerut intre 10 si 20 de ani inchisoare pentru Cristi Borcea in dosarul transferurilor...