Nationala de fotbal a Romaniei a incheiat ''Cyprus Cup'' pe locul 3

Nationala de fotbal a Romaniei s-a clasat pe locul 3 la competitia dotata cu ''Cyprus Cup'' dupa ce a invins, miercuri seara, formatia Ciprului cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare de la 11 metri, in finala mica, disputata la Paralimni. La finalul celor 90 de minute regulamentare de joc scorul fusese egal, 1-1.

Jocul echipei noastre nu a convins in prima repriza a meciului, chiar daca tricolorii au avut cateva sanse bune de a deschide scorul. Marica a tras peste poarta (5), iar Grigore a reluat alaturi (8), pentru ca sutul lui Stancu de la circa 30 de metri sa fie retinut de portarul Kissas (9). Dupa acest debut favorabil al echipei antrenate de Razvan Lucescu, gazdele au ratat o mare ocazie de gol, prin Pavlou (22), al carui sut din careu a fost respins in corner de Tatarusanu. Imediat, Zicu a replicat, dar sutul sau a fost retinut de Kissas (23).

Tatarusanu s-a remarcat si in minutul 27, cand a evitat in extremis golul, dupa o minge deviata de Tamas.

Pe gazon nu au lipsit momentele tensionate, mai ales in minutul 36, atunci cand Torje a fost faultat dur de Avraam, iar acest fapt a dus la o busculada care a angrenat jucatorii celor doua echipe si chiar cei aflati pe marginea terenului.

Nici in repriza secunda jocul nu a fost mai bun, iar gazdele au fost aproape de gol in minutul 53, cand Michail, nesupravegheat, a reluat pe langa poarta. Romania a deschis scorul in minutul 55, prin Torje, care a sanctionat cu un lob iesirea hazardata a portarului Morphis, reusind primul sau gol la echipa nationala: 0-1.

Dupa ce Makridis (60) a fost aproape sa restabileasca egalitatea, Marica a irosit o buna sansa, reluand alaturi cu capul centrarea lui Torje (61). Tot Marica nu a putut controla mingea (76), la o faza in care scapase frontal cu portarul. Cipriotii au egalat in minutul 84, prin Michael Konstantinou, dupa o gafa uriasa a lui Dragos Grigore, care a pasat prea slab la portar: 1-1.

La loviturile de departajare, Romania a ratat o singura data (Bucur), iar cipriotii de doua ori (Michail si Avraam), Rapa marcand golul decisiv.

In primul meci la competitia din Insula Afroditei, Romania a terminat la egalitate cu Ucraina, 2-2, dar a cedat la penalty-uri cu 2-4.

Au executat, in ordine, loviturile de departajare:

Dobrasinovic 1-0 (gol), Marica 1-1 (gol), Aloneftis 2-1 (gol), Tamas 2-2 (gol), Charalambides 3-2 (gol), Rat 3-3 (gol), Michail 3-3 (ratare - pe langa), Bucur 3-3 (ratare - apara Morphis), Konstantinou 4-3 (gol), Torje 4-4 (gol), Avraam 4-4 (ratare - apara Tatarusanu), Rapa 4-5 (gol)