Nicholas David Ionel în semifinalele de dublu juniori la Australian Open; Fatima Keita, eliminată la dublu junioare

Perechea Nicholas David Ionel/Leandro Riedi (România/Elveţia), cap de serie numărul 5, s-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de dublu juniori din cadrul turneului Australian Open.

Ionel şi Riedi au trecut în sferturile de finală de echipa italiană Francesco Maestrelli/Samuel Vincent Ruggeri, scor 6-4, 6-2, în 59 de minute.

În semifinale, cei doi sportivi calificaţi vor întâlni perechea elveţiană Jerome Kym/Dominic Stricker, joi, în ultimul meci de pe terenul 13.

La dublu junioare, perechea Fatima Ingrid Amartha Keita/Shavit Kimchi (România/Israel) a pierdut în sferturi în faţa echipei Ziva Falkner/Matilda Mutavdzic (Slovenia/Marea Britanie), scor 3-6, 1-6, într-o oră şi două minute.

Australian Open: Alexander Zverev l-a învins pe Wawrinka şi este pentru prima dată în semifinalele unui grand slam... Fani ai echipei Manchester United au atacat cu torţe casa vicepreşedintelui Woodward...