Olympique Marseille - Inter Milano 1-0 / Andre Ayew aduce victoria francezilor

Ranieri a platit tribut prudentei excesive si se pregateste sa plece de pe banca nerr-azzurilor care au pierdut 5 din ultimele 6 meciuri in toate competiile oficiale.

Marseille si Inter au oferit un meci destul de slab, in care ocaziile la cele doua porti au putut fi numarate pe degetele de la o mana.

Prudentul Ranieri a preferat sa-i lase pe banca pe Pazzini si Diegi Milito asa ca l-a trimis in avanposturi doar pe Diego Forlan. Uruguayanul a fost foarte aproape sa dea lovitura in prima repriza, insa reluarea sa a fost deviata in corner de Mandanda.

La poarta cealalta, Nkolou si Diawara, fundasii centrali ai lui OM, au dejucat pasul la off-side facut de apararea italiana si i-au dat emotii lui Julio Cesar. Din fericire pentru Ranieri, au gresit tinta.

Dupa pauza, ritmul meciului a scazut si mai mult, partida transformandu-se intr-o lupta surda la mijlocul terenului. Chivu s-a remarcat printr-o greseala copilareasca, atunci cand l-a faultat pe Amalfitano intr-o zona neutra si a primit cartonasul galben ce il va face indisponibil pentru retur.

Meciul a fost salvat de inspiratia lui Andre Ayew din minutele de prelungire. Mai intai a driblat in stanga si a sutat periculos la coltul scurt al lui Julio Cesar, iar la cornerul rezultat a scapat din marcajul fostului capitan al nationalei Romaniei si a marcat uniul gol al partidei.

Echipe de start:

Olympique Marseille: Mandanda - Azpilicueta, Diawara, N'Koulou, Morel - A. Diarra, Cheyrou - Amalfitano, Valbuena, A. Ayew - Brandao

Inter Milano: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Samuel, Chivu - Zanetti, Stankovic, Cambiasso, Zarate - Sneijder, Forlan

min 90: Fluier final

min 90: GOOOL Marseille: Valbuena executa cornerul, Chivu il scpa din marcaj pe Andre Ayew, iar ghanezul trimite cu capul la coltul lung

min 89: Andre Ayew dribleaza in stanga, suteaza la coltul scurt dar Julio Cesar respinge in corner

min 83: schimbare la OM: iese Cheyroum intra Kabore

min 79: schimbare la OM: iese Azpilicueta si intra Fanni

min 78: Nagatomo e depasit in duelul aerian de Jordan Ayew, dar ghanezul trimite peste poarta

min 72: cartonas galben pentru Diawara

min 72: schimbare la Marseille: iese Brandao intra Ayew

min 66: Chivu il faulteaza pe Amalfitano la mijlocul terenului si primeste cartonasul galben; romanul va lipsi in retur

min 64: schimbare la Inter: iese Zarate, intra Obi

min 59: cartonas galben pentru Zarate

min 56: cartonas galben pentru Dejan Stankovic

min 46: schimbare la Inter: iese Maicon si intra Nagatomo

min 46: a inceput repriza secunda

min 45: Fluier final al primei reprize

min 45: Amalfitano centreaza de langa Chivu, insa Julio Cesar retine fara probleme

min 43: Cambiasso e blocat in marginea careului de catre Nkolou

min 40: Brandao obtine o lovitura libera in marginea careului interist

min 37: Zanetti e faultat de Andre Ayew si inter obtine o lovitura libera

min 31: Forlan e din nou lansat in adancime, uruguayanul dejoaca pasul la off-side al apararii franceze, dar Mandanda il opreste cu pretul unei accidentari

min 28: fundasii lui Inter gresesc pasul la off-side, Nkolou si Diawara gresesc, insa, tinta

min 26: Zarate obtine o lovitura libera din preajma careului lio OM: executa Snejder in zid

min 22: Zarate il lanseaza pe Forlan insa acesta suteaza foarte slab

min 19: Brandao suteaza peste poarta dupa o degajare gresita a lui Chivu

min 15: Zanetti il dribleaza pe Morel, centreaza de pe dreapta, Mandanda iese gresit dar Zarate nu poate relua spre poarta

min 11: Snejder centreaza de pe stanga, Forlan reia periculos, dar Mandanda respinge

min 9: Cambiasso il lanseaza in adancime pe Forlan, dar Azpilicueta e mai rapid

min 5: Diawara e blocat de Zarate

min 3: sutul lui Valbuena e deviat de Lucio si OM beneficieaza de un corner: executa acelasi Valbuena, itelienii resping dar Zarate il faulteaza in afara careului pe Azpilicueta: lovitura libera pentru Marseille: executa Cherou, in zid

min 1: Andre Ayew e faultat in atac

a inceput partida

Mitica Dragomir: "Se pregateste un dosar al pariurilor"... Sorana Cirstea, calificata in turul doi la Monterrey...