Pe scurt din sport: Simona Halep - Bianca Andreescu azi de la ora 14:00

Pe scurt din sport, este o rubrica tip revista presei, care prezinta pe scurt cele mai importante stiri din sport

1. Turneul Campioanelor 2019: Toti ochii sunt pe intalnirea Simona Halep - Bianca Andreescu, transmisa in jurul orei 14:00 de DigiSport 2.
Programul de azi:
Ora 10:00 Timea Babos / Kristina Mladenovic - Hao-Ching Chan / Latisha Chan
Nu înainte de 12:30 Karolina Pliskova - Elina Svitolina
Nu înainte de 14:00 Simona Halep - Bianca Andreescu
Imediat după Halep - Andreescu: Elinse Mertens / Aryna Sabalenka - Anna-Lena Groenefeld / Demi Schuurs.

PSG - Marseille 4-0

3. Reprezentativa Africii de Sud s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins Ţara Galilor, scor 19-16, în semifinala de la competiţia din Japonia. Africa de Sud va întâlni în finală Anglia (19-7 cu Noua Zeelanda in cealalta semifinala), după ce cele două echipe au mai jucat şi ultimul act din 2007, din Franţa, când s-au impus sud-africanii. Africa de Sud mai are un titlu mondial şi în 1995. În finala mică, Ţara Galilor va juca împotriva Noii Zeelande.

4. Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat duminică Marele Premiu al Mexicului, a XVIII-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, şi este foarte aproape de a deveni campion pentru a şasea oară. El are nevoie de cel puţin locul 8 la următoarea etapă pentru a fi sigur de titlul mondial. Plecat de pe poziţia a treia a grilei de start şi căzut pe locul 5, după un acroşaj cu olandezul Max Verstappen de la Red Bull în primul tur, Hamilton s-a impus, lasandu-i in urma pe Vettel si Valtteri Bottas (locurile 2, respectiv 3).

5. Cinci din tenis:

Echipa Horia Tecău / Jean Julien Rojer şi-a asigurat calificarea la Trneul Campionilor de la Londra (10-17 noiembrie), după ce a câştigat, duminică, finala turneului de 500 de puncte de la Basel, scor 7-5, 6-3, cu cuplul american Taylor Fritz/Reilly.

Austriacul Dominic Thiem, locul 5 ATP , l-a învins ieri pe argentinianul Diego Schwartzman, locul 15 ATP, 3-6, 6-4, 6-3, în finala turneului de 500 de puncte de la Viena

Roger Federer, locul 3 ATP şi deţinătrul trofeului, l-a învins ieri pe australianul Alex de Minaur, locul 28 ATP, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de 500 de puncte de la Basel.

Irina-Camelia Begu a pierdut, duminică, finala turneului ITF de la Szekesfehervar, cu premii de 100.000 de dolari fiind învinsă în finală de sportiva muntenegreană Danka Kovinic: 6-4, 3-6, 6-3.

Arina Sabalenka a învins-o pe olandeza Kiki Bertens şi a câştigat WTA Elite Trophy de la Zhuhai: 6-4, 6-2, după o oră şi 16 minute.

6. Campioni mondiali auto / moto:
Pilotul eston Ott Tänak (Toyota) a obţinut, duminică, titlul de campion mondial la raliu (WRC), după etapa din Catalonia.

Italianul Lorenzo Dalla Porta (Honda) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, rezultat în urma căruia a devenit campion mondial la Moto3.

Spaniolul Marc Marquez, deja campion mondial, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei la MotoGP, în faţa britanicului Cal Crutchlow şi a australianului Jack Miller.

7. Golul lui Romario Moise, marcat in minutul 90 si care a adus victoria aradenilor de la UTA, 3-2 pe terenul celor de la CSM Resita, merita vazut: https://youtu.be/QDKO9KTrYB8

8. Coregrafie impresionanta a fanilor lui PSG, echipa care s-a impus cu un categoric 4-0 in fata Olimpique Marseille, dubla Icardi, dubla Mbappe. Conform Tuttosport, Mbappe este dorit de Juventus, iar întreaga afacere ar urma să o coste pe Bătrâna Doamnă nu mai puţin de 380 de milioane de euro, incluzând suma de transfer şi salariul internaţionalului francez.

9. Trei cu antrenori romani "afara":
Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), de Al Nasr, în etapa a VIII-a a campionatului de fotbal din Arabia Saudită. În ciuda înfrângerii, prima din campionat, Al Hilal rămâne lider, cu 19 puncte, urmată de Al Shabab şi Al Wehda, cu câte 15 puncte.

Al Wasl, formaţia antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a învins, duminică, în deplasare, cu 3-1 (2-1), pe Al Dhafra, în etapa a V-a a campionatului de fotbal al Emiratelor Arabe Unite. Al Wasl a obţinut prima victorie după opt jocuri (şapte înfrângeri şi un egal)

Jiangsu Suning (locul 5), antrenată de Cosmin Olăroiu, a terminat la egalitate, 1-1 (0-0), partida cu Shandong Luneng (locul 4), fiind egalata în minutul 90+4. Oaspeţii au rămas în zece jucători, din minutul 23.

Turris – Petrolul

Lazio, victorie cu Fiorentina, scor 2-1, în Serie A... Marius Copil, eliminat în primul tur la Basel, a coborât 74 de locuri în clasamentul ATP şi iese din Top 100 pentru prim...