Performanță uriașă pentru tenisul românesc la Australian Open! Irina Begu și Monica Niculescu s-au calificat în semifinale la Melbourne

România nu excelează doar pe tabloul feminin de simplu de la Australian Open, acolo unde Simona Halep este tot mai aproape de trofeu. Fetele noastre joacă perfect și la dublu. Irina Begu și Monica Niculescu, cap de serie numărul 10, s-au calificat azi în semifinalele probei de dublu feminin de la Australian Open

Perechea română a obținut o victorie spectaculoasă în fața americancelor Jennifer Brady și Vania King, scor 4-6, 6-2, 6-0. Favoritele numărul 10 au obţinut victoria după două ore şi 10 minute.

Deși au început bine partida, conducând cu break avans şi 4-1, pentru ”Begulescu” a urmat o cădere totală, iar rivalele au avut o serie de cinci ghemuri consecutive câştigate. De altfel, acestea s-au impus în manşa inaugurală cu 6-4. În setul secund, Begu şi Niculescu au fost mult mai atente și s-au impus cu 6-2

În ceea ce privește decisivul, acesta nu a avut istoria, iar Irina şi Monica nu le-au lăsat nicio şansă adversarelor, impunându-se cu un sec 6-0, în 27 de minute.

În careul de ași de la Australian Open, perechea rusă Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (favorite 2) vor fi adversarele pentru Monica Niculescu și Irina Begu. Acestea au obținut o victorie strânsă cu Dabrowski/Xu, 0-6, 6-1, 7-6(2) în ”sferturi”.

SURPRIZĂ COLOSALĂ la Australian Open! Elina svitolina, favorita numărul 1 în viziunea specialiștilor, a fost eliminată! ... Simona Halep - Karolina Pliskova, finala din ”sferturi” la Australian Open! Organizatorii au anunțat ora marelui meci pe...