Rapid, Astra si Petrolul, primele trei sfertfinaliste ale Cupei Romaniei!

Astra, Petrolul si Rapid sunt primele trei sfertfinaliste ale Cupei Romaniei! In ultimul meci al zilei, giulestenii au invins cu 4-1 pe Delta Tulcea, intr-o partida pe care au dominat-o fara probleme si in care si-au permis sa rateze si o lovitura de la 11 metri.

Echipa lui Marian Rada a inceput in forta si a deschis scorul dupa doar patru minute. Herea a batut excelent o lovitura libera, iar Miselaricu a deviat in poarta lui Stoicescu. In minutul 12, Teixeira a fost faultat in careu, insa Herea a executat slab si portarul oaspetilor a reusit sa respinga.

Rapid si-a dublat in cele din urma avantajul dupa autogolul lui Cretu. Dorin Goga a punctat pentru 3-0 cu un sut plasat, insa oaspetii nu au renunțat. Florea a marcat din penalty dupa hentul lui Herea. Giulestenii nu au mai fortat in repriza secunda, insa a mai punctat o data, prin Pancu, in prelungirile meciului.

Intr-o alta partida, Cosmin Contra a debutat cu dreptul pe banca Petrolului, castigand cu scorul de 2-0 in fata lui FC Brasov, dupa golurile lui Adrian Cristea si Jeremy Bokila. Astra Ploiesti a reusit scorul zilei, invingand cu 5-1 pe CS Severin.

Programul optimilor de finala in Cupa Romaniei

Marti, 30 octombrie
Astra - CS Severin 5-1 (Distefano 10, Takayuki 68, Budescu 70, 73, Yahaia 78 / Olah 20)
Brasov - Petrolul 0-2 (Ad. Cristea 1, Bokila 63)
Rapid - Delta Tulcea 4-1 (Miselaricu, aut. 4, Cretu aut. 22, Goga 24, Pancu 90 / Florea 41)

Pandurii Tg. Jiu - Dinamo, ora 21:30

Tehnicianul Paulo Sergio si staff-ul sau, prezentati oficial la CFR Cluj... Rezultat neverosimil in Cupa Ligii Angliei! Reading - Arsenal Londra 5-7. "Tunarii" au revenit de la 0-4!!!...