Real Madrid trece de Racing Santander, scor 3-1

Real Madrid s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Racing Santander, prin reusita lui Adebayor si dubla lui Benzema. Madrilenii pastreaza astfel distanta de sapte puncte fata de rivala Barcelona.

Galacticii au tremurat serios in repriza secunda, cand Racing Santander a ratat un penalty, prin Pinillos (min. 53), si a inscris pana la urma, prin Kennedy Bakircioglu (min. 70). Echipa lui Mourinho s-au trezit insa repede si a inscris si golul trei, prin acelasi Benzema, minutul 75, in timp ce marcatorul primului gol, Adebayor "si-a permis" sa rateze un penalty in minutul 85.

"Am jucat foarte bine, compact si am controlat jocul. Ar fi trebuit sa castigam meciul inca din prima repriza. Racing a inscris dupa pauza, dar din nou echipa a avut o reactie buna" , a spus Jose Mourinho, antrenorul Realului.

Karim Benzema: "Ma simt mai bine decat la inceput. Sunt un jucator diferit, ma simt bine din punct de vedere fizic, dar si psihic. Mourinho a muncit mult pentru a ma aduce in aceasta forma si ma simt foarte bine".

Alte rezultate din Primera Division, etapa a XXVII-a:

Sambata:

Atletico Madrid - Villarreal 3-1 (Reyes '5, Aguero '69, Forlan '72/ Rossi '34)
Barcelona - Real Zaragoza 1-0 (Keita '43)
Real Mallorca - Valencia 1-2 (Ramis '31-pen/ Pablo '33, '56)

Duminica:

Hercules - Almeria 1-2 (Cruz '50/ Feghouli '69, M'Bami '72)
Levante - Espanyol 1-0 (Caicedo '26)
Malaga - Osasuna 0-1 (Sergio '90)
Sporting Gijon - Getafe 2-0 (Miguel '32, Castro '40)
Athletic Bilbao - Sevilla 2-0 (Fazio '66-autogol, Iraola '88-penalty)
Racing Santander - Real Madrid 1-3 (Bakircioglu '70/ Adebayor '23, Benzema '27, '75)