România, din nou pe podium! Ana Maria Pavăl, medalie de bronz la CE de lupte din Finlanda

Sportiva Ana Maria Pavăl a cucerit, miercuri, medalia de bronz la categoria 53 de kilograme, la Campionatele Europene de lupte din Finlanda.

| exclusivenews.ro

Sportiva Ana Maria Pavăl a cucerit, miercuri, medalia de bronz la categoria 53 de kilograme, la Campionatele Europene de lupte din Finlanda, informează Mediafax.

În primele faze ale competiţiei, Ana Maria Pavăl a eliminat sportivele Simona Tokar (Elveţia, în preliminarii), Maria Peter (Austria, optimi), Katarzyna Krawczyk (Polonia, sferturi), fiind învinsă apoi în semifinale de luptătoarea elenă Maria Prevolaraki.

În finala pentru medalia de bronz, Ana Maria Pavăl a învins-o apoi pe Patimat Bagomedova (Azerbaidjan), venită din recalificări, cu 3-1. Medalia de aur a categoriei a fost cucerită de rusoaica Maria Gurova.

România participă la această ediție a Campionatelor Europene cu un lot de 16 sportivi.