Romania - Grecia 3-1 \ Victorie clara in ultimul meci al anului

Tricolorii si-au luat la reevdere de la 2011 cu o victorie in fata Greciei, campioana europeana din 2004.

Selectionata lui Victor Piturca a parut cu mult mai motivata decat in amicalul de la Liege cu Belgia, transmis in direct de Antena 1.

Torje a hartuit apararea elena in debutul partidei si dupa un sfert de ora a deschis scorul cu un sut la coltul scurt dupa ce Mazilu se balbaise la o centrare a lui Stancu.

Egalarea a survenit la doar 17 minute distanta, cand Karagounis a executat la vinclu o lovitura libera corect acordata.

Repriza a doua a apartinut in exclusivitate tricolorilor, grecii contand in ofensiva doar pe contraatac, insa improvizatiile din apararea noastra nu au cedat.

Introdus la pauza, Marius Niculae a vrut sa-i demonstreze lui Piturca de ce trebuia convocat si cu Belgia: a prelungit o minge pentru Tanase iar Dodel a marcat asa cum stie el sa o faca in ultima vreme: spectaculos, sub bara fara sperante pentru portarii adversi.

Pe final, nou intratul Chipciu a profitat de uriasele greseli din defensiva elena si a facut 3-1, rezultat cu care Romania incheie un an 2011 care a consfiintit inca o calificare ratata dar si o premiera neplacuta: pozitia in urna a patra a calificarilor pentru un campionat mondial.

min 90+2: Fluier final

min 90: de la margine se arata doua minute de prelungire

min 86: Papp il faulteaza evident in careu pe Samaras dar arbitrul lasa jocul sa continue

min 84: schimbare la Romania: iese Neagu si intra Nicolae Grigore

min 80: GOOOOL Romania: Chipciu profita de doua greseli consecutive ale ale fundasilor centrali greci si face 3-1

min 78: schimbare la Romania: iese Stancu si intra Cocis

min 78: dubla ocazie pentru Romania: Stanci si Papp rateaza din pozitii incredibile

min 77: schimbare la Grecia: iese Tiolis si intra Salpingidis

min 74: Chipciu trimite inapoi pentru Torje, care de la 12 metri trimite mult peste poarta

min 70: cartonas galben pentru Chiriches dupa un fault in marginea careului

min 66: schimbare la Romania: iese Tanase si intra Chipciu

min 62: schimbare la Grecia: iese Kone si intra Theodoridis

min 61: schmbare la Romania: iese Gaman si intra Chiriches

min 60: GOOOOL Romania: Niculae prelungeste pentru Tanase o minge venita din aparare iar Dodel trimite sub bara din lateral stanga

min 58: Gaman greseste la o respingere, Mitroglu incearca sa profite de eroarea astralului dar trimite slab asa ca Balgradean retine

min 51: Mitroglu scapa singur cu Balgradean dar e oprit pentru off-side

min 50: Tiolis primeste cartonas galben dupa o intrare cu cotul la Neagu

min 47: Torje lansat de Stancu centreaza in fata portii, dar Tanase nu reuseste sa trimita in poarta

min 46: Grecii i-au trimis pe teren pe Samaras si Papadopulos in locul lui Charisteas si Papastadopoulos

min 46: dubla schimbare la Romania: au iesit Mazilu si Pintili,, au intrat M. Niculae si Costin Lazar

min 46: a inceput repriza a doua

min 45: Fluier final

min 41: Torje suteaza de la distanta dar mingea trece pe langa poarta

min 36: Romania obtinue yb corner insa acesta ramane fara rezultat

min 32: GOOOOOL Grecia: Karagounis executa la vinclu lovitura libera iar Balgradean a ramas spectator

min 31: cartonas galben pentru Neagu, care nu a respectat distanta la care arbitrul mutase zidul

min 30: Goian il faulteaza pe Charisteas la marginea careului si grecii obtin o lovitura libera periculoasa

min 26: Charisteas cade in careu solicitand o lovitura de pedeapsa dar arbitrul nu acorda nimic

min 25: Radu Stefan obtine un aut si incearca o lansare pentru Mazilu dar acesta faulteaza in atac

min 16: GOOOOL Romania: Torje suteaza din marginea careului si il invinge la coltul scurt pe Kapino, dupa ce Mazilu se balbaise la o centrare a lui Stancu

min 14: Torje obtine un corner dupa o actiune individuala

min 12: Radu Stefan este faultat si Romania obtine posesia dupa o lunga perioada in care grecii pusesera stapanire pe joc

min 7: Torje cenreaza slab si Kapino, portarul elen, retine fara probleme

min 4: romanii obtin prima lovitura de colt: executa Torje dar grecii resping

min 1: a inceput partida

Formatii de start:

ROMANIA: Balgradean - Papp, Gaman, Goian, St. Radu - Torje, I. Neagu, Pintilii, Tanase - B. Stancu, Mazilu

Rezerve: Tatarusanu, Lung jr., Luchin, Chiriches, Rat, D. Varga, Cocis, C. Lazar, N. Grigore, Chipciu, M. Niculae

GRECIA: Kapino - Maniatis, Papastathopoulos, Malezas, Giannoulis - Makos, Tziolis - Karagounis - Kone, Liberopoulos, Charisteas

Rezerve: Tzorvas, Holebas, Torosidis, A. Papadopoulos, Theodoridis, Katsouranis, Fotakis, Salpigidis, Samaras, Gekas, Mitroglou

Petre Grigoras, adus la Steaua de o blonda... Iordanescu il contrazice pe Gigi Becali! Tanase nu e Hagi: "Un jucator ca Gica se naste la 100 de ani"...