Romania - Israel 0-2

Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa de Israel, scor 0-2, intr-un meci amical disputat la Timisoara. Partida de pe stadionul "Dan Paltinisanu" a fost prima pentru echipa antrenata de Razvan Lucescu in 2010.

Golurile oaspetilor au fost marcate de Benayoun (minutul 45) si Barda (minutul 83, penalty).

Noul echipament de culoare rosie nu le-a purtat noroc tricolorilor, care dupa cateva atacuri sterile la poarta israelienilor s-au vazut condusi pe tabela de marcaj, chiar in ultimele secunde ale primei reprize.

Fotbalistul lui Liverpool, Benayoun, a reusit sa deschida scorul dupa ce patruns printr-o defensiva visatoare la o combinatie cu Schechter.

Cu cinci minute inainte de fluierul final, Barda obtinut o lovitura de la 11 metri dupa ce a fost tras de tricou in careu de fundasul lui Utrecht, Mihaita Nesu. Acelasi Barda a executat penalty-ul si l-a invins pe Pantilimon de doua ori. Arbitrul meciului a decis in prima faza repetarea loviturii de la 11 metri.

Tricolorii incep astfel anul cu o infrangere, dupa un joc lipsit de viziune mai ales in atac, unde nu s-au realizat prea multe lucruri.

"Am pierdut 2-0... E frustrant sa fii intr-o astfel de situatie, am avut o singura zi in care am lucrat impreuna. Am pierdut pe doua mari greseli copilaresti. Din pacate nu-mi convine rezultatul, voiam sa castigam.

Ei stiu bine ce ar fi trebuit sa facem azi, au incercat, sunt lucruri care s-au intamplat pe teren si cauza unui adversar mult mai tehnic. Ratam situatii importante de gol, au fost cel putin trei mari situatii. Fotbalul nostru nu traverseaza cea mai buna perioada. Sunt si cinci absente care au contat", a declarat Razvan Lucescu (tvr1).

Romania: 1. Pantilimon - 2. Maftei, 15. D. Goian (4. Tamas '46), 6. Radoi, 3. Nesu (5. Sepsi '86)- 14. Roman (11. Deac '46), 8. Codrea (19. Paduretu '72), 10. Florescu (7. Ghioane '82), 16. Nicolita (17. A. Cristea '76)- 21. D. Niculae (22. Bucur '57), 9. Marica (18. M. Niculae '57). Antrenor: Razvan Lucescu.

Israel: 1. Aouate (18. Davidovici '46) - 2. Saban, 3. Ben Haim (4. Mori '70), 5. Strul (13. Keinan '53), 14. Ziv - 8. Vermouth (6. Natkho '70), 7. Kial (20. Gafni '90+2), 17. Iadin (21. Cohen '46), 15. Benayoun (12. Golan '81) - 9. Collauti (19. Arbeitman '46), 11. Schechter (10. Barda '46). Antrenor: Eli Ohana.

Ciclistul olandez Thomas Dekker, suspendat un an, dupa ce a fost gasit dopat cu EPO... Cristian Balaj va arbitra derby-ul Urziceni - Steaua...