Cu un pas la EURO! România U21 - Bosnia U21 2-0! Elevii lui Rădoi, aproape de un turneu final după o pauză de două decenii

România U21 - Bosnia U21 2-0, preliminarii EURO 2019! Naționala de tineret a României își continuă marșul superb către Campionatul European din Italia și San Marino. După victoria cu Portugalia de vineri, puștii lui Mirel Rădoi au trecut azi și de Bosnia, scor 2-0, și mai au nevoie de 4 puncte din ultimele două meciuri pentru calificarea la turneul final.

România U21 - Bosnia U21, preliminarii EURO 2019! Meciul cu Bosnia a fost unul decis de inspirația lui Mirel Rădoi și de talentul lui Ianis Hagi. Atacantul introdus în locul lui Ivan, Adrian Petre, a deschis scorul în minutul 16, din pasa lui Ianis Hagi. Apoi, același Hagi Jr. a marcat în gol fantastic în minutul 70, direct din corner.

România U21 - Bosnia U21, preliminarii EURO 2019! Victoria Românie de azi trimite trupa lui Rădoi direct pe locul 1 în Grupa 8, cu 18 puncte, la fel ca Bosnia, dar cu avantajul meciurilor directe.

Naționala U21 a României are o singură participare în istorie la Euro. S-a întâmplat în 1998, când elevii lui Victor Pițurcă au câștigat cu victorii pe linie o grupă cu Islanda, Irlanda, Lituania și Macedonia.

Tot azi, în grupa României s-au mai jucat meciurile:
Elveția - Liechtenstein 3-0
Țara Galilor Portugalia 0-2

Mai sunt de jucat în Grupa 8: Liechtenstein - Portugalia (11 octombrie); România - Țara Galilor (12 octombrie); România - Liechtenstein, Portugalia - Bosnia, Țara Galilor - Elveția (16 octombrie)

România – Bosnia 2-0 (Adrian Petre 16, Ianis Hagi 70)

Echipele de start:

Premieră mondială: baschet 3x3 la circ! Super spectacol cu cei mai buni jucători din lume la Campionatul European de Bas... România U21 depinde doar de ea pentru calificarea la EURO 2019! Cum putem ajunge direct, fără baraj...