Romania - Uruguay 1-1 / Tricolorii au salvat impresia in a doua repriza

Dupa un prim mitan in care a fost dominata copios, naţionala Romaniei a revenit in joc dupa pauza si au obtinut un egal de palmares impotriva campioanei Americii de Sud

Cu siguranta Cavani este cosmarul romanilor. Daca in 2010 a ingropat-o pe Steaua in prelungiri in doua meciuri consecutive, jucatorul lui Napoli a deschis scorul in primele minute, devenind cel mai fluierat fotbalist de pe National Arena.

Tot el a nimerit bara dupa o cursa a lui Suarez pe stanga, iar apoi a rabufnit cand arbitrul Viktor Kassai i-a refuzat un penalty la un fault clar al lui Tatarusanu.

De partea cealalta, Romania a avut o singura ocazie in prima repriza, bara lui Niculae la centrarea lui Papp. In repriza secunda, Piturca a fortat cu Lazar si Bourceanu la mijloc si cu Marica si Stancu in avanposturi, iar ultimul a egalat din centrarea celui mai bun jucator roman: Gabriel Torje.

Acelasi Stancu putea aduce Romania in avantaj, insa a fost blocat de Muslera, asa ca meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

Echipe de start:

Romania: Tatarusanu - Papp, Chiriches, D.Goian, Latovlevici - I. Neagu, Pintilii - Torje, Mutu, D. Niculae - M. Niculae

Uruguay: Muslera - Maxi Pereira, Lugano, Godin, Caceres - A.Rios, Gargano, Ramirez - Forlan - Suarez, Cavani

min 67: schimbare la Uruguay: iese Gargano, intra Gonzales

min 65: Stancu trece pe langa egalare: Muslera il blocheaza pe fostul stelist, desi acesta scapase singur cu portarul uruguayan

min 63: Romania beneficiaza de o lovitura libera de la 25 de metri de poarta lui Muslera: executa Mutu, dar respinge Abreu

min 62: schimbare la Romania: iese Latovlevici, accidentat si intra Gaman: Chiriches trece in stanga

min 60: schimbare la Uruguay: iese Cavani si intra Abreu

min 56: Forlan centreaza pe jos, insa Tatarusanu retine

min 55: Arevalo Rios il faulteaza pe Lazar

min 49: GOOOOL Romania: Torje centreaza de pe dreapta si Stancu marcheaza cu o lovitura de cap

min 48: Lazar il lanseaza pe Torje in adancime insa micutul mijlocas trimite pe langa

min 46 a inceput repriza secunda

min 46: schimbare si la Uruguay: iese Pereira si intra Fucile

min 46: schimbari la nationala Romaniei: ies Neagu, Pintili, Daniel Niculae si Marius Niculae, intra Bourceanu, Lazar, Bogdan Stancu si Ciprian Marica

Fluier final al primei reprize

min 45: Latovlevici greseste o pasa simpla Rios intercepteaza, il lanseaza pe Forlan insa acesta e blocat de Chiriches

min 40: Forlan este scos din off-side de Latovlevici dar trimite peste poarta

min 36: Cavani este faultat de Tatarusanu, dar arbitrul lasa jocul sa continue

min 35: Cavani se desprinde de Goian si suteaza pe centrul portii: Tatarusanu retine

min 30: Mutu e blocat de Maxi Pereira

min 26: Torje e blocat de Caceres in banda dreapta a atacului tricolorilor

min 24: Marius Niculae reia in bara dupa o centrare venita de pe dreapta

min 20: Torje incearca sa-l surprinda pe Muslera, pe care il vede iesit, insa greseste tinta

min 15: Suarez il depaseste in viteza pe Goian, centreaza in fata portii si Cavani trimite in bara

min 12: Cavani il blocheaza pe Latovlevici in stanga

min 9: Torje suteaza la poarta insa mingea e retinuta de Muslera

min 4: Mutu suteaza putin pe langa poarta lui Muslera

min 2: GOOOL Uruguay: Cavani suteaza din prima din marginea careului si deschide scorul

min1: a inceput partida

Lukas Podolski la Arsenal? Antrenorul lui Koln confirma voalat... Derek Chisora, suspendat pe termen nelimitat de WBC si amendat cu 100.000 de dolari...

Hello Chef sezonul 7, 20 aprilie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul, dat de Alexandra Ungureanu Sambata, 20.04.2024, 15:30