Romania - Uruguay 1-1 / Tricolorii au salvat impresia in a doua repriza

Dupa un prim mitan in care a fost dominata copios, naţionala Romaniei a revenit in joc dupa pauza si au obtinut un egal de palmares impotriva campioanei Americii de Sud

Cu siguranta Cavani este cosmarul romanilor. Daca in 2010 a ingropat-o pe Steaua in prelungiri in doua meciuri consecutive, jucatorul lui Napoli a deschis scorul in primele minute, devenind cel mai fluierat fotbalist de pe National Arena.

Tot el a nimerit bara dupa o cursa a lui Suarez pe stanga, iar apoi a rabufnit cand arbitrul Viktor Kassai i-a refuzat un penalty la un fault clar al lui Tatarusanu.

De partea cealalta, Romania a avut o singura ocazie in prima repriza, bara lui Niculae la centrarea lui Papp. In repriza secunda, Piturca a fortat cu Lazar si Bourceanu la mijloc si cu Marica si Stancu in avanposturi, iar ultimul a egalat din centrarea celui mai bun jucator roman: Gabriel Torje.

Acelasi Stancu putea aduce Romania in avantaj, insa a fost blocat de Muslera, asa ca meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

Echipe de start:

Romania: Tatarusanu - Papp, Chiriches, D.Goian, Latovlevici - I. Neagu, Pintilii - Torje, Mutu, D. Niculae - M. Niculae

Uruguay: Muslera - Maxi Pereira, Lugano, Godin, Caceres - A.Rios, Gargano, Ramirez - Forlan - Suarez, Cavani

min 67: schimbare la Uruguay: iese Gargano, intra Gonzales

min 65: Stancu trece pe langa egalare: Muslera il blocheaza pe fostul stelist, desi acesta scapase singur cu portarul uruguayan

min 63: Romania beneficiaza de o lovitura libera de la 25 de metri de poarta lui Muslera: executa Mutu, dar respinge Abreu

min 62: schimbare la Romania: iese Latovlevici, accidentat si intra Gaman: Chiriches trece in stanga

min 60: schimbare la Uruguay: iese Cavani si intra Abreu

min 56: Forlan centreaza pe jos, insa Tatarusanu retine

min 55: Arevalo Rios il faulteaza pe Lazar

min 49: GOOOOL Romania: Torje centreaza de pe dreapta si Stancu marcheaza cu o lovitura de cap

min 48: Lazar il lanseaza pe Torje in adancime insa micutul mijlocas trimite pe langa

min 46 a inceput repriza secunda

min 46: schimbare si la Uruguay: iese Pereira si intra Fucile

min 46: schimbari la nationala Romaniei: ies Neagu, Pintili, Daniel Niculae si Marius Niculae, intra Bourceanu, Lazar, Bogdan Stancu si Ciprian Marica

Fluier final al primei reprize

min 45: Latovlevici greseste o pasa simpla Rios intercepteaza, il lanseaza pe Forlan insa acesta e blocat de Chiriches

min 40: Forlan este scos din off-side de Latovlevici dar trimite peste poarta

min 36: Cavani este faultat de Tatarusanu, dar arbitrul lasa jocul sa continue

min 35: Cavani se desprinde de Goian si suteaza pe centrul portii: Tatarusanu retine

min 30: Mutu e blocat de Maxi Pereira

min 26: Torje e blocat de Caceres in banda dreapta a atacului tricolorilor

min 24: Marius Niculae reia in bara dupa o centrare venita de pe dreapta

min 20: Torje incearca sa-l surprinda pe Muslera, pe care il vede iesit, insa greseste tinta

min 15: Suarez il depaseste in viteza pe Goian, centreaza in fata portii si Cavani trimite in bara

min 12: Cavani il blocheaza pe Latovlevici in stanga

min 9: Torje suteaza la poarta insa mingea e retinuta de Muslera

min 4: Mutu suteaza putin pe langa poarta lui Muslera

min 2: GOOOL Uruguay: Cavani suteaza din prima din marginea careului si deschide scorul

min1: a inceput partida

Lukas Podolski la Arsenal? Antrenorul lui Koln confirma voalat... Derek Chisora, suspendat pe termen nelimitat de WBC si amendat cu 100.000 de dolari...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 6: Tartă Tatin cu cremă chantilly
BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 6: Tartă Tatin cu cremă chantilly Marti, 07.05.2024, 10:00