Sabrina Ionescu, campionă a WBNA cu echipa New York Liberty. Echipa a obținut primul său titlu din istoria competiției

Sabrina Ionescu a câștigat titlul de campionă în Women’s National Basketball Association (WNBA), cea mai faimoasă competiție de baschet feminin la nivel mondial!

Sabrina Ionescu, campionă a WBNA cu echipa New York Liberty | profimediaimages.ro

Echipa New York Liberty a fost încoronată campioană, după o victorie palpitantă, scor 67-62 în prelungiri, în faţa celor de la Minnesota Lynx în meciul 5 al finalei WNBA (Liga profesionistă feminină de baschet), duminică, pe teren propriu, la Barclays Center din Brooklyn.

Sabrina Ionescu, campionă a WBNA cu echipa New York Liberty

După cinci finale pierdute de la crearea WNBA în 1996, inclusiv finala de anul trecut cu Las Vegas, Liberty a rupt în sfârşit blestemul la capătul unui meci decisiv, cu un suspans uluitor.

Pentru New York Liberty este primul titlu din istoria WBNA, iar liderul echipei este chiar românca Sabrina Ionescu. Sportiva are 26 de ani, s-a născut în California, iar părinţii ei sunt ambii români.

Articolul continuă după reclamă

Iată cel mai așteptat moment care a făcut furori în mediul online!

Sursa: News.ro

Neymar, reacție emoționantă după revenirea pe teren la mai bine de un an de la ultimul meci jucat. Ce a zis direct de pe...

Ești mai deștept decât un copil de clasa a V-a | Sezonul 3, 21 octombrie 2024. Lenuța a pierdut toți banii din cauza unei întrebări la limba română Luni, 21.10.2024, 19:00