F1: Sebastian Vettel, triplu campion mondial! Jenson Button s-a impus in MP al Braziliei

Sebastian Vettel a cucerit un nou titlu de campion mondial in Formula 1. Germanul si-a trecut in cont al treilea titlu, dupa ce a incheiat pe locul sase Marele Premiu al Braziliei. Cursa de la Interlagos a fost castigata de Jenson Button.

Contracandidatul lui Vettel in lupta pentru titlu, Fernando Alonso, a incheiat cursa pe locul doi, pozitie insuficienta pentru castigarea campionatului. Podiumul a fost completat de de Felipe Massa (Scuderia Ferrari).

Sebastian Vettel a cucerit titlu cu un avans de trei puncte in fata lui Fernando Alonso, si a devenit cel mai tanar triplu campion mondial, depasindu-l pe Ayrton Senna.

Ultima cursa din acest sezon a consemnat retragerea lui Michael Schumacher din Formula 1, dar si ultima cursa pentru Lewis Hamilton la McLaren.

Ploaia si-a pus amprenta la Interlagos, ultima cursa de Formula 1 din acest an, inaintea careia Fernando Alonso spera sa cucereasca titlul mondial.

Un acrosaj intre Lewis Hamilton si Nico Hulkenberg l-a ajutat pe Alonso sa termine pe locul doi, insa acest lucru nu a fost suficient pentru ca spaniolul sa cucereasca titlul, intrucat Sebastian Vettel a ocupat locul sase.

Germanul a ratat startul, a fost lovit de Bruno Senna in primul tur si a coborat pe ultima pozitie, insa a revenit spectaculos pana in zona pozitiei a opta si a fost primul care a decis sa utilizeze pneurile intermediare in ultima treime a cursei. Pilotul de la Red Bull a terminat cursa pe locul sase, cu trei puncte peste Alonso in clasamentul general.

12. HRT - Cosworth 0.

Adrian Mutu, al doilea gol pentru Ajaccio. "Briliantul" a inscris din penalty printr-o "scarita" de ... S-a ales numele mascotei CM 2014: “Fuleco” ne face cu mana in Brazilia...