Sebastian Vettel a castigat editia inaugurala a Marelui Premiu al Indiei

Germanul Sebastian Vettel devine primul pilot care castiga Marele Premiul de Formula 1 al Indiei, campionul mondial devansandu-i cu peste 8 secunde pe britanicul Jenson Button si cu peste 24 de secunde pe spaniolul Fernando Alonso.

Cursa a fost departe de a fi una spectaculoasa, numarul depasirilor fiind foarte mic. Singurul care s-a remarcat din acest punct de vedere a fost Jenson Button, care a avut un start excelent si a trecut rapid de Fernando Alonso si Mark Webber, pentru a incheia pe locul 2 si a-si consolida astfel pozitia secunda in clasamentul general.

Fernando Alonso a completat podiumul, in timp ce australianul Mark Webber s-a clasat pe locul 4.

Cursa buna facuta de pilotii Mercedes, Michael Schumacher si Nico Rosberg, acestia terminand pe pozitiile 5, respectiv 6. De asemenea, spaniolul Jaime Alguersuari (Toro Rosso) a obtinut un rezultat foarte bun, locul 8, in spatele lui Lewis Hamilton, dar inaintea lui Adrian Sutil si Sergio Perez.

Devenit deja traditional in ultima vreme, duelul dintre Lewis Hamilton si Felipe Massa si-a consumat un nou episod pe circuitul Buddh, la jumatatea cursei, cand britanicul a incercat sa-l depaseasca pe pilotul de la Ferrari, dar cei doi s-au acrosat. Vina i-a apartinut brazilianului, care a fost nevoit sa suporte o penalizare si a efectuat un drive-through.

La doar cateva tururi distanta de acest moment, Massa a abandonat, ca urmare a faptului ca suspensia stanga-fata a monopostului sau a cedat, dupa ce sud-americanul a lovit o bordura. Alaturi de pilotul de la Ferrari au mai abandonat Sebastien Buemi, Pastor Maldonado, Timo Glock si Kamui Kobayashi.

Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc pe 13 noiembrie, cand este programat Marele Premiu al Emiratelor Arabe Unite, la Abu Dhabi.

Sursa: antena3

Tricoul de nationala al lui Iorgulescu a fost cumparat de Zotta, cel care a fost alergat de fostul fundas... Prima infrangere pentru Oltchim Ramnicu Valcea in Liga Campionilor, 30-34 cu Dinamo Volgograd...