Simona Halep a fost eliminată de Angelique Kerber în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne

Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Eastbourne, fiind învinsă de germana Angelique Kerber, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, scor 6-4, 6-3.

Halep a câştigat primul ghem al meciului însă Kerber a reuşit să revină şi a ajuns să conducă cu 4-1. După intervenţia lui Daniel Dobre, Halep a revenit până la 4-3, dar setul a fost câştigat în cele din urmă de germană cu 6-4.

În setul doi, Kerber a condus cu 3-0, Halep reuşind să revină la 3-4. În cele din urmă, numărul 5 WTA s-a impus cu scorul de 6-3.

Meciul a durat o oră şi 12 minute.

Prezenţa în sferturi este recompensată la Eastbourne cu un premiu de 23.455 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

Simona Halep continuă la dublu, alături de Raluca Olaru, cele două fiind calificate în semifinale.

Honduras versus El Salvador: meciul care a declanșat un război... Ana Bogdan s-a calificat pe tabloul principal la Wimbledon, după victoria în fața cehoaicei Marie Bouzkova...