Simona Halep, în semifinale la Indian Wells după un meci maraton cu Petra Martic! Liderul WTA a revenit superb în decisiv

Simona Halep, locul 1 WTA, a avut parte de un meci maraton în sferturile de finală de la Indian Wells. La capătul a două ore și 25 de minute, românca a trecut în trei seturi, scor 6-4, 6-7, 6-3, de croata Petra Martic (locul 51 WTA).

Simona Halep a început bine meciul, cu break încă din primul punct. Liderul WTA și-a păstrat serviciul și s-a impus cu 6-4. Setul secund a fost unul în oglindă. Halep a fost cea care și-a pierdut prima serviciu și se părea că Martic este cea care se va impune lejer în set. Halep a revenit însă de la 2-5 și a trimis setul în prelungiri. În tie-break, Simona a avut-o în mână pe croată, însă a ratat o minge ușoară, iar croata a închis imediat setul cu 7-5.

Simona Halep a avut parte de un decisiv cu multe răsturnări de situație. Și-a pierdut serviciul la 1-2, croata s-a dus la 1-3, însă liderul mondial a revenit superb pe final. Halep a făcut două break-uri și s-a impus în cele din urmă cu 6-3, arătând de ce este pe locul 1 WTA.

Meciul Halep - Martic, încheiat 6-4, 6-7, 6-3, s-a disputat în condiții extrem de dificile, vântul punându-le adeseori probleme celor două jucătoare.

Naomi Osaka (44 WTA) - Karolina Pliskova (5 WTA) va fi meciul care va da rivala Simonei Halep din semifinale.

Lionel Messi, Regele Fotbalului, elimină Chelsea din Liga Campionilor, după 3 goluri în două partide! Cum arată tabloul ... Tranzacția anului în Liga 1! Ionuț Negoiță vinde clubul Dinamo. Cu cine a bătut palma omul de afaceri...