Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la Roland Garros

Sorana Cîrstea a revenit după ce a pierdut primul set, a salvat o minge de meci şi s-a calificat în turul doi la Roland Garros.

Cap de serie numărul 26, Cîrstea a învins-o cu 6-7, 7-5, 6-2 pe canadianca Aleksandra Wozniak, jucătoare venită din calificări, la capătul a două ore şi 12 minute de joc, scrie Antena3.

Este prima victorie obţinută de Sorana Cîrstea în circuitul WTA, după o pauză de trei luni, precedentul succes al româncei înregistrându-se la Dubai.

În turul următor al celui de-al doilea Grand Slam al anului, Cîrstea o va întâlni pe Teliana Pereira (Brazilia), locul 94 WTA, care a trecut cu 4-6, 6-1, 6-1, de Luksika Kumkhum (Thailanda).

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Roland Garros... VIDEO: Aşa ceva vezi mai rar! Florentino Perez, preşedintele lui Real Madrid, a cântat NOUL IMN al "galacticilor&qu...