Steaua - CFR Cluj 1-1/ Meci incendiar pe National Arena

Steaua si CFR Cluj au remizat pe National Arena, scor 1-1, la capatul unui meci dominat de ros-albastrii, care au avut si trei bare.

In prezenta a peste 30.000 de spectatori, ros-albastrii au condus ostilitatile in derby-ul cu CFR Cluj, dar n-au izbutit decat sa obtina o remiza, dupa un meci care a avut de toate. Goluri, bare eliminari..

Cei care au reusit sa deschida scorul au fost ardelenii, Pantelis Kapetanos reusind sa inscrie la singura ocazie a Clujului din prima repriza, reluind in plasa centrarea lui Sougou. Steaua s-a intrecut in a tinti barele portii lui Beto in prima parte a meciului, lovindu-le pe toate trei prin Preplita de doua ori si Rusescu.

Steaua a facut jocul si dupa pauza, dar nu a mai fost la fel de periculoasa. Ba mai mult, marile ocazii au aparut la poarta lui Tatarusanu, care i-a blocat foarte bine pe Sougou, in doua randuri, si pe Muresan. Cu toate acestea, presiunea constanta a gazdelor a dat in cele din urma rezultate in minutul 75, Mihai Costea, abia intrat pe teren, restabilind egalitatea cu o semifoarfeca de senzatie de la marginea careului.

Invidios pe executia fratelui sau, Florin Costea a incercat si el sa inscrie din foarfeca, dar Beto nu a mai putut fi pacalit si a doua oara.

Meciul s-a aprins pe final, dupa ce, in minutul 86, Gabi Muresan a fost eliminat pentru lovirea lui Bicfalvi, iar Weldon pentru injurii adresate arbitrului Cristi Balaj. Cu doi oameni in plus, ros-albastrii au asediat careului clujenilor, insa Beto a facut adevarate minuni, intervenind providential in fata lui Rusescu, de doua ori, si a lui Iliev, si a salvat un punct pentru formatia lui Jorge Costa.

In prelungiri, arbitrul Cristi Balaj a uitat sa-i arate lui Cadu cartonasul rosu, desi ii aratase doua "galbene"

In urma acestui rezultat, Steaua a facut 29 de puncte si ocupa locul 5 in clasamentul Ligii 1, in timp ce CFR Cluj a ajuns la 36 de puncte si a urcat pe primul loc.

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici (Fl. Costea 57) - Prepelita (M. Costea 71), Bourceanu, Brandan, Tanase - Rusescu, Nikolic (Bicfalvi 80)

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Muresan, Renan - Sougou (Maftei 87), Kapetanos (Weldon 82), Bastos (Ronny 70).

Meciul a putut fi urmarit LIVE Text si pe a1.ro. Iata desfasurarea!

Final de partida

min 90+ 5: Incredibil! Cadu vede si el al doilea galben, dar Balaj uita sa-l elimine

min 90+4: Ocazie uriasa pentru Steaua! Rusescu suteaza din interiorul careului, insa Beto scoate incredibil

min 90+3:
Sutul lui Rony este retinut fara probleme de Tatarusanu

* Partida va fi prelungita cu cinci minute

min 89: Iliev trimite cu capul, Beto respinge inca o data

min 88: Beto scoate in corner sutul trimis de Rusescu dintr-o lovitura libera

min 87: Vasile Maftei ii ia locul lui Sougou

min 85: Muresan si Weldon sunt eliminati. Primul il loveste pe Bicfalvi, primeste al doilea cartonas galben si este eliminat. In aceeasi faza vede si Weldon cartonasul rosu dupa ce l-a injurat pe Cristi Balaj

min 83:
Weldon intra in locul lui Kapetanos

min 81: Eric Bicfalvi intra in locul lui Nikolic(Steaua)

min 78: Florin Costea trimite din foarfeca, dar Beto retine

GOOOL! Steaua 1-1 CFR Cluj, min 75: Gol senzational inscris de Mihai Costea. Emeghara centreaza de pe partea dreapta, iar fostul oltean marcheaza cu o executie acrobatica: foarfeca din lateral

min 71:
Dubla schimbare: Mihai Costea intra la Steaua in locul lui Prepelita, iar la oaspeti, Ronny ii ia locul lui Bastos

min 70: Bourceanu suteaza de la mare distanta peste poarta clujenilor

min 67: Tatarusanu respinge in lateral un sut puternic al lui Muresan, apoi Sougou trimite in diagonala, dar pe langa poarta.

min 57: Florin Costea intra la Steaua in locul lui Latovlevici

min 55: Rusescu trimite din lovitura libera, Beto nu are emotii

min 52: Prepelita suteaza de la mare distanta si mult peste poarta lui Beto

min 50: Tatarusanu retine fara probleme sutul slab al lui Sougou din marginea careului

Start in repriza secunda

Se termina prima repriza

min 45: A treia bara in contul Stelei! Prepelita suteaza violent in bara din careu.

min 36:
Renan Garcia trage peste poarta

min 34: O noua ocazie mare pentru gazde! Rusescu trimite cu capul in bara din stanga dupa o centrare de la Brandan.

min 32: Tanase patrunde pe partea stanga, dar centrarea acestuia este blocata de apararea clujenilor

min 25: Borceanu suteaza mult peste poarta

min 19: Rusescu trimite peste poarta din doar cativa metri, centrarea i-a apartinut lui Tanase

GOOOL! Steaua - CFR Cluj 0-1, min 17: Kapetanos deschide scorul la prima minge spre poarta a clujenilor, dupa ce reia perfect cu capul de langa Iliev o centrare de pe dreapta.

min 10:
Muresan vede cartonsul galben dupa o intrare dura la Cr. Tanase

min 9: Ratare uriasa ocazie Stelei. Prepelita trimite in transversala.

* Sunt aproximativ 30.000 de spectatori prezenti pe "Arena Nationala"

min 6: Brandan executa defectuos lovitura libera

min 5: lovitura libera pentru Steaua din marginea careului de 16 metri, lateral dreapta