VIDEO! Steaua - Petrolul 2-2/ "Gazarii" au obtinut un punct pe Arena Nationala

Steaua Bucuresti si Petrolul Ploiesti au remizat scor, 2-2, in derby-ul rundei cu numarul 27 din Liga 1. Golurile partidei au fost inscrise de Rusescu (24'- pen. ) si Latovlevici (80' -pen.), respectiv Hoban (45+1) si Chiriches (autogol - min. 84)

Dupa un inceput echilibrat de partida gazdele au izbutit deschiderea de scor. In minutul 23, la o patrundere in careu a lui Adi Popa, fundasul Manasse l-a dezechilibrat pe mijlocasul stelist si asistentul Sebastian Gheorghe a dictat lovitura de la 11 metri. Rusescu a transformat, dar golul parca a blocat echipa lui Reghecampf.

Petrolul a egalat la ultima faza a primei reprize, dupa o faza care a demonstrat ca Steaua sufera cel mai mult la fazele fixe. Hoban a reluat cu capul de langa Tanase.

La pauza, Reghecampf l-a scos pe Bourceanu si l-a trimis in teren pe Filip, dar de la cabine Petrolul a iesit mai determinata.

In minutul 80, gazdele au revenit in avantaj dupa o noua lovitura de la 11 metri. Acelasi Manasse a facut penalty, mingea sarindu-i centr-africanului in mana in careu. A fost o faza la care Alexandru Tudor ar fi trebuit sa dicteze fault in atac, Chiriches lovindu-l in spate cu piciorul pe Geraldo.

La doar patru minute, Chiriches a respins in propria poarta o centrare a lui Mojica din corner.

Chiar daca pe final stelistii si-au impins adversarii in jumatatea proprie, scorul a ramas neschimbat. In urma acestui rezultat, Steaua isi mentine un avans de 15 puncte in fruntea clasamentului, in timp ce Petrolul urca pe locul 4.

Steaua: Tatarusanu - Prepelita, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii (Tatu '54), Bourceanu (Filip '46) - Ad. Popa, Tanase, Chipciu - Rusescu (Gardos '77). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Petrolul Ploiesti: Bornescu - Alcenat, Yamissi, Alves, Guilherme - Boudjemaa, Marinescu (Mojica '65), Hoban, Morar (Grozav '57) - Hamza (Cristescu '81), Bokila. Antrenor: Cosmin Contra.

PARTIDA STEAUA - PETROLUL (2-2) A FOST LiveVIDEO-TEXT pe a1.ro!

FINAL DE MECI

GOOOL Petrolul! 2-2, min. 84:
Mojica a centrat de pe dreapta, Chiriches s-a impins cu un adversar si a trimis mingea cu capul in poarta lui Tatarusanu!

min. 81: Iese Hamza si intra Cristescu

GOOOL Steaua! 2-1, min. 80: Manasse atinge balonul cu mana in propriul careu, iar Alexandru Tudor acorda din nou penalty. Latovlevici transforma a doua lovitura de pedeapsa a Stelei

min. 77: Gardos il inlocuieste pe Rusescu

min. 75: Boudjemaa primeste cartonas galben, dupa ce l-a faultat dur pe Adi Popa

min. 72: Grozav vede galben pentru un fault asupra lui Chipciu

min. 68: Chipciu suteaza mult peste poarta lui Bornescu de la marginea careului

min. 65: Iese Marinescu si intra Mojica

min. 58: Tatarusanu iese din careu sa respinga un balon din fata lui Bokila, lufteaza, dar este salvat de Szukala

min 57: Gicu Grozav intra in locul lui Morar

min 57: Bokila primeste galben pentru proteste

min. 55:
Tatu il inlocuieste pe Pintilii

min. 52: Alcenat primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Tanase

min. 48: Ocazie mare pentru Petrolul! Hamza centreaza periculos pe jos de pe partea stanga, Bokila e insa anticipat excelent de Tatarusanu. Mingea ajunge la Hoban, care suteaza de la 30 de metri, dar portarul stelist respinge in lateral.

min. 46: Filip intra in locul lui Bourceanu

A inceput repriza secunda!

FINAL DE REPRIZA

GOOOL Petrolul! 1-1, min. 45+1: Hoban restabileste egalitatea.
In urma unei lovituri de colt de pe pe dreapta, mijlocasul s-a inaltat la 11 metri si a trimis cu capul in plasa

min. 40: Tatarusanu blocheaza in aceeasi faza suturile lui Morar si Hamza

min. 39:
Tanase patrunde in partea stanga, incearca sa intoarca pentru Rusescu, dar Bornescu intervine

min. 34: Bourceanu este avertizat dupa o intrare dura asupra lui Hoban.

min. 31:
Geraldo Alves a trimis cu capul, din centrul careului, pe langa poarta

min. 30: Chiriches vede galben

GOOOL Steaua! 1-0, min. 24: Rusescu deschide scorul din penalty! Adi Popa a fost faultat in careu de Manasse

min. 19: Tatarusanu reuseste sa respinga in corner sutul puternic trimis din careu de Bokila

min. 14: Rusescu scapa de marcajul lui Manasse care a alunecat, insa a tras putin pe langa stalpul portii lui Bornescu

min. 9:
Bourceanu centreaza de la colt, insa Szukala trimite cu capul din 5 metri putin pe langa poarta ploiestenilor

min. 5: Mihai Pintili vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Hoban

min. 2: Alex Chipciu depaseste doi adversari, dar trimite peste poarta de la marginea careului de 16 metri

A inceput partida!

ECHIPELE DE START:

STEAUA BUCURESTI: Tatarusanu - Prepelita, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tanase - Rusescu

PETROLUL PLOIESTI: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, L. Marinescu - Boudjemaa, Cristescu, Hamza - Bokila

Michael Jordan a fost otravit! In 1997!... VIDEO! Reusita Zilei vine din Ucraina: Au primit gol, dar au egalat in cateva secunde. De la mijlocul terenului!...