Debut cu dreptul pentru Cosmin Contra pe banca naționalei României. Într-un meci care a contat doar pentru statistică, ”tricolorii” au învins reprezentativa similată a Kazahstanului cu scorul de 3-1.

Fără să forțeze, dar și fără să impresioneze, România a câștigat cu ajutorul golurilor marcate de doi jucători marginalizați de fostul selecționer, Christoph Daum. Budescu a marcat o dublă în minutele 33 și 38 (penalty), stabilind scorul pauzei, iar Keșeru, intrat pe parcurs, a marcat golul de 3-0 în minutul 73. Golul de onoare al kazahilor a fost înscris de Turysbek în minutul 82.

Golul 1-0 marcat de Constantin Budescu a venit în urma unei faze marcă înregistrată. Jucătorul celor de la FCSB s-a distrat cu fundașii adverși și l-a învins subtil pe portarul oaspeților Pokatilov.

În urma acestui succes, România se consolează cu obținerea matematică a locului 4 în Grupa E.

6. Kazahstan 2 puncte

"Piaţa Nadia Comăneci" a fost inaugurată în Parcul olimpic din oraşul canadian Montreal! În 1976, gimnasta rom... Rezultat-șoc în America de Sud: Argentina - Peru 0-0, iar Messi și naționala sa pot rata Cupa Mondială pentru prima oară...