În jurnalism există o vorbă celebră şi veche despre ce trebuie şi ce nu trebuie să facă obiectul unei ştiri, zisă de un american: “un om muşcat de câine nu e ştire; un câine muşcat de un om, da”. Făcând o analogie forțată cu fotbalul, am putea spune că “un arbitru lovit de jucător nu e ştire; un jucător lovit de un arbitru, da”.

Ieri, în ultima partidă a etapei a 20-a din League 1, liderul PSG a câştigat mai clar decât o arată scorul, cu 1-0, meciul jucat pe terenul lui Nantes graţie golului marcat încă din minutul 12 de Angel Di Maria.

Cea mai încinsă fază a meciului a avut loc în prelungiri, iar în centrul ei nu a fost vreo vedetă de la PSG, ci arbitrul partidei. Iritat de faptul că brazilianul lui Nantes, Diego Carlos, l-a împins involuntar, arbitrul Tony Chapron l-a lovit pe acesta intenţionat cu piciorul! Dar deciziile ”centralului” nu s-au oprit aici. Acesta i-a acordat ulterior al doilea cartonaş galben jucătorului şi l-a eliminat.

Australian Open 2018! Doar Irina Begu merge în turul secund după prima zi de la Melbourne! Niculescu, Buzărnescu și Copi... Pep Guardiola, primul eșec după 22 de etape în Anglia! Manchester City încasează 4 goluri de la Liverpool! Topul celor m...