VIDEO! Slovenia - Romania 4-3/ Ploaie de goluri la Ljubljana

Nationala Romaniei a fost invinsa de Slovenia, scor 4-3, in deplasare, in ultimul amical inainte de startul preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2014. Golurile partidei au fost inscrise Cesar (4), Dedici (51, 60), Kirm (69), pentru gazde, respectiv Papp (56), Torje (68) si Grozav (79), pentru tricolori.

In noiembrie 2001, Romania pierdea calificarea la Campionatul Mondial din Japonia si Coreea de Sud, dupa ce era eliminata de Slovenia in meciul de baraj (1-2, 1-1). Atunci a inceput practic declinul tricolorilor.

Partida de la Ljubljana a inceput rau pentru tricolori, gazdele deschizand scorul chiar in minutul 4, dupa ce Cesar l-a invins pe Lobont cu o lovitura de cap.

Pana la pauza slovenii au mai ratat cateva ocazii importante de gol, insa tabela a ramas neschimbata. Prima parte s-a incheiat fara ca Romania sa aiba vreo mare ocazie.

Ploaia de goluri avea sa inceapa in minutul 51 al partidei, dupa ce Dedici a dublat diferenta cu o transformare de la punctul cu var. Tricolorii s-au trezit imediat si Papp a reusit sa reduca din diferenta in minutul 56. Slovenii au mai marcat de doua ori, prin acelasi Dedici si Kirm, dar de fiecare data jucatorii antrenati de Victor Piturca au redus din diferenta.

Tricolorii au fortat egalarea pe final, dar n-au reusit sa evite infrangerea in ultimul test de dinaintea preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014.

SLOVENIA: Handanovici - Brecko, Suler (Maroh '90+2), Cesar, Struna - Birsa (Sisici '80), Radoslavljevici, Kurtici (Mertelj '72), Dedici - Kirm (Bacinovici '89) - Matavz (Velikonka '84). Antrenor: Slavisa Stojanovici.

ROMANIA: Lobont - Papp (Luchin '74), Chiriches, Gaman (Tamas '46), Rat (Latovlevici '80) - Cocis, Lazar (Bourceanu '46) - Torje, B. Stancu (Grozav '46), Tanase - Marica (M. Niculae '65). Antrenor: Victor Piturca.

PARTIDA SLOVENIA - ROMANIA A FOST LiveVIDEO-TEXT pe A1.ro!

Final de meci

min. 84: Schimbare la gazde. A iesit Matavz, a intrat Velikonja

min. 81: Tamas vede cartonasul galben

min. 80: Iese Birsa si intra Sisici. Schimbare si la Romania. Iese Rat si intra Latovlevici

GOOOL Romania! 4-3, min. 79 - Niculae ii paseaza lui Grozav in fata portii si atacantul Petrolului inscrie

min. 73: Luchin intra in locul lui Papp

min. 72: Schimbari la gazde: Ies Dedici si Kurtici si intra Mertelj si Ilicici

GOL Slovenia! 4-2, min. 70: Kirm scapa pe contraatac si inscrie la coltul lung

GOOOL Romania! 3-2, min 67: Cristi Tanase scoate si el un penalty, dupa ce este agatat de portar in careu. Gabi Torje executa fara emotii lovitura de pedeapsa

min. 65: Iese Marica si intra M. Niculae

min. 63 - Papp vede cartonasul galben

GOL Slovenia! 3-1, min 60: Dedici scapa singur cu Lobont si inscrie cu un sut la coltul lung

GOOOL Romania! 2-1, min 56: Paul Papp apare excelent la bara a doua si da cu latul din cativa metri

GOL Slovenia! 2-0, min. 50 - Chiriches pierde mingea ca ultim aparator si-l faulteaza pe Birsa in careu. Dedic executa lovitura de la 11 metri si majoreaza scorul pentru gazde

min 48 - Mare ocazie a slovenilor dupa un corner de pe dreapta. Lobont scoate lovitura de cap a lui Kurtici din 7 metri

min. 47 - Centrarea lui Tanase este respinsa in fata de Handanovici, mingea il loveste pe din Marica si intra in poarta. Golul este anulat pentru hentul atacantului roman

min. 46 - Schimbari la pauza. Au iesit C. Lazar, B. Stancu si Gaman si au intrat Grozav, Bourceanu si Tamas

A inceput repriza secunda

Final de repriza

min. 37: Chiriches salveaza in ultimul moment din fata portii, dupa ce respinge cu capul o centrare de la Kirm.

min. 32: Gabi Torje primeste cartonasul galben pentru un fault din spate

min. 27: Torje trage peste poarta dintr-o lovitura libera de la peste 30 de metri

min. 24: Ocazie mare pentru sloveni! Kirm se trezeste cu mingea la picior in stanga portii lui Lobont, dar lufteaza incredibil

min. 21: Lovitura libera dintr-o pozitie lateral stanga pentru sloveni. Cesar reia cu capul peste poarta

min. 15: Torje trage peste poarta din 10 metri

min. 14: Torje suteaza de la distanta din pozitie centrala, dar mingea este retinuta fara probleme de portarul gazdelor.

min. 9: Marica suteaza peste poarta dintr-o pozitie favorabila

GOL Slovenia! 1-0, min. 4: Cesar deschide scorul printr-o lovitura de cap in urma unei lovituri de colt