Antena Căutare

17 octombrie 1873: S-a nascut matematicianul roman Gheorghe Titeica

Marele matematician roman Gheorghe Titeica s-a nascut pe 17 octombrie 1873, la Turnu Severin. Profesor la Universitatea din Bucuresti si la Scoala Politehnica din Bucuresti. Membru al Academiei Romane si al mai multor academii straine, doctor honoris causa al Universitatii din Varsovia. S-a ocupat in special cu studiul retelelor din spatiul cu n dimenisuni, definite printr-o ecuatie a lui Laplace. A fost creator al unor capitole din geometria diferentiala proiectiva si afina, unde a introdus noi clase de suprafete, curbe si retele care ii poarta numele.

Iata si alte evenimente care s-au petrecut intr-o zi de 17 octombrie:

1604 - Astronomul german Johannes Kepler observa explozia unei supernove in constelatia Ophicus; nu au mai fost observate explozii ale unei supernove pana in 1987.

1662 - Charles al II-lea al Angliei a vandut orasul Dunkerque - Frantei pentru 40 000 de lire.

1777 - Trupele americane le-au invins pe cele britanice in Batalia de la Saratoga.

Articolul continuă după reclamă

1849 – A murit la Paris compozitorul polonez Frederic Chopin. Este considerat drept unul dintre cei mai prolifici si influenti compozitori de muzica pentru pian din perioada romantismului. El inventeaza forme muzicale precum balada, insa cele mai signifiante inovatii sub semnatura sa privesc genuri deja existente precum sonata pentru pian, valsul, nocturna si preludiul. In plus, Chopin este primul compozitor clasic occidental care include elemente slave in muzica sa; mazurcile si polonezele sale reprezinta chiar si astazi baza muzicii clasice nationaliste poloneze. A avut o relatie amoroasa tumultoasa cu scriitoare franceza George Sand. A decedat la 39 de ani, fiind bolnav de tuberculoza pulmonara.

1912 - Bulgaria, Grecia si Serbia declara razboi Imperiului Otoman in Primul Razboi Balcanic.

1915 – S-a nascut scriitorul american Arthur Miller. A fost laureat al Premiului Pulitzer pentru Dramaturgie si a fost casatorit cu celebra actrita Marilyn Monroe.

1931 – Gangsterul american de origine italiana, Al Capone, a fost condamnat pentru evaziune fiscala si inchis pentru 11 ani.

1946 – S-a nascut scriitorul si disidentul polonez Adam Michnik. S-a remarcat si ca istoric si eseist, intelectual public si redactor sef al celui mai mare ziar polonez, Gazeta Wyborcza.

1957 - Scriitorul francez Albert Camus a primit Premiul Nobel pentru Literatura.

1972 – S-a nascut rapperul american Eminem, cantaret care a vandut peste 80.000.000 de albume la nivel mondial. El a devenit faimos in 1999 odata cu lansarea albumului The Slim Shady LP. Urmatorul album The Marshall Mathers LPa devenit cel mai bine vandut album rap din istorie. Pe 15 mai 2009 Eminem a lansat albumul Relapse, primul album de studio de dupa Encore din 2004.

1973 - OPEC a anuntat ca a decis sa opreasca exportul de petrol spre Statele Unite si alte natiuni care ofereau ajutor militar Israelului in cadrul “Razboiului Yom Kippur” din octombrie 1973.

1979 - Maica Tereza a primit Premiul Nobel pentru Pace datorita actiunilor de sprijinire a saracilor din Calcutta, India.

1983 – A murit politologul, filosoful si sociologul francez Raymond Aron. A fost coleg de facultate cu Jean-Paul Sartre, dar spre deosebire de acesta, care a ales stanga politica, Aron a fost un om de dreapta si un adversar hotarat al regimurilor totalitare, un conservator prudent si un analist critic al societatii liberale, poate cel mai lucid politolog al Frantei si al intregii Europe din a doua jumatate a secolului al XX-lea.

1989 - Un violent cutremur de 7.1 pe scara Richter a afectat orasul american San Francisco.

Expozitia Green Monarchy by Eglantina, la Casa Carol. Afla mai multe detalii!... 18 octombrie 1931: A murit marele inventator american Thomas Edison...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
SUMMER WELL împlinește 15 ani. Festivalul care a transformat muzica într-un univers cultural revine în august
SUMMER WELL împlinește 15 ani. Festivalul care a transformat muzica într-un univers cultural revine în august
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
(P) 26-28 iunie: experiența Essence Foundation revine la București
(P) 26-28 iunie: experiența Essence Foundation revine la București
Cât de mult a crescut Berat Rüzgar Özkan, micuțul din Moștenirea. Cum arată astăzi
Cât de mult a crescut Berat Rüzgar Özkan, micuțul din Moștenirea. Cum arată astăzi Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Cine este românca prezentă pe scenă lângă Trump la finala Mondialului: „Când a venit la mine Yamal… am leșinat!”
Cine este românca prezentă pe scenă lângă Trump la finala Mondialului: „Când a venit la mine Yamal… am... AntenaSport
Brigitte Macron, decizie radicală după ce femeile care au susținut că ea s-a născut bărbat au fost achitate. Ce hotărâre a luat Prima Doamnă a Franței
Brigitte Macron, decizie radicală după ce femeile care au susținut că ea s-a născut bărbat au fost achitate. Ce... Elle
Gabriela Cristea și-a schimbat look-ul. Cum arată acum prezentatoarea TV
Gabriela Cristea și-a schimbat look-ul. Cum arată acum prezentatoarea TV Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Un moldovean care muncea în Italia doar de o zi a fost lăsat să moară pe şantier de 6 români. Aceștia riscă acum închisoarea
Un moldovean care muncea în Italia doar de o zi a fost lăsat să moară pe şantier de 6 români. Aceștia riscă... Antena3.ro
Jocuri PlayStation Plus din august 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din august 2026. Ce titluri vor fi disponibile useit
PNL vrea sesiune parlamentară extraordinară pentru legile PNRR! ”România nu își permite să piardă miliarde de euro!”
PNL vrea sesiune parlamentară extraordinară pentru legile PNRR! ”România nu își permite să piardă miliarde... BZI
Vom avea apă după program: curge în ianuarie și februarie, se oprește din august până în noiembrie
Vom avea apă după program: curge în ianuarie și februarie, se oprește din august până în noiembrie Jurnalul
Connect-R, despre relația cu Misha după divorț: „Nu putea să aibă o mamă mai bună!”
Connect-R, despre relația cu Misha după divorț: „Nu putea să aibă o mamă mai bună!” Kudika
Profetul Apocalipsei, previziune cutremuratoare pentru final de an. Ce se va intampla cu LUMEA e TERIBIL
Profetul Apocalipsei, previziune cutremuratoare pentru final de an. Ce se va intampla cu LUMEA e TERIBIL Redactia.ro
Meseriile fără studii, plătite cu 250.000 € pe an. Riscurile sunt uriașe, însă companiile recrutează masiv
Meseriile fără studii, plătite cu 250.000 € pe an. Riscurile sunt uriașe, însă companiile recrutează masiv Observator
Cauze ascunse ale oboselii cronice în rândul persoanelor cu joburi sedentare la birou
Cauze ascunse ale oboselii cronice în rândul persoanelor cu joburi sedentare la birou MediCOOL
Fursecuri cu lămâie și afine, ideale ca desert simplu de vară
Fursecuri cu lămâie și afine, ideale ca desert simplu de vară HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x