Antena Căutare

A murit regizorul Bitu Falticineanu

Regizorul Bitu Falticineanu, cunoscut pentru spectacolele Revistei romanesti, a murit ieri dimineata, "dupa o suferinta pe care si-a mascat-o foarte bine timp de aproape 13 ani", dupa cum a declarat directorul Teatrului Constantin Tanase, Alexandru Arsinel.

"Disparitia lui lasa un mare gol in teatrul nostru. A fost un om care nu a stiut ce este libertatea pensionarii, fiindca atasamentul lui fata de Teatrul Constantin Tanase a fost fantastic. Speram sa avem puterea sa ne mobilizam sa-i continuam activitatea, mai ales ca anul acesta este unul jubiliar", a afirmat Alexandru Arsinel.

Bitu Falticineanu avea 77 de ani. Peste 200 de spectacole in 50 de ani de cand aparea pe afis ca regizor... "Primul meu spectacol de revista - ma rog, de estrada, asa se numea pe atunci - a fost cand eram elev de liceu, la Iasi - ne-a declarat Bitu intr-un interviu anul trecut. La finalul fiecarui an se faceau serbari, iar mie mi-a venit sa fac spectacolul: «Liceul se amuza si invata». Si am avut succes. Combinasem texte din cupletele lui Constantin Tanase. Bunicii mei, in timpul primului razboi mondial, au fost gazde, timp de doi ani si jumatate, familiei Tanase, care se refugiase de la Bucuresti la Iasi. Bunicii si Tanase s-au imprietenit la catarama. El i-a spus viitoarei mele mame ca, oricand trupa va fi in turneu la Iasi, toata familia va avea bilete de favoare, ca sa intre gratis la orice spectacol. Parintii mei, care intre timp m-au avut pe mine, nu puteau sa ma lase singur acasa, asa ca ma luau cu ei, la estrada, inca de la 4 ani".

Inmormantarea va avea loc duminica, 8 ianuarie, la ora 12:00 la Cimitirul Evreiesc de rit spaniol - Sefard (Soseaua Giurgiului, Eroii Revolutiei). Dumnezeu sa-l odihneasca!


Citeste si Jurnalul!

Articolul continuă după reclamă

Foto: Intact Images

Florin Chilian: "Monopolul CREDIDAM a fost spart!"... Ce facem in week-end?...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Video recomandate
Hello Chef sezonul 9, 19 aprilie 2025. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul lui Nicolai Tand Sambata, 19.04.2025, 15:00
Citește și
(P) Compania One United Properties, desemnată Superbrand în categoria Business – Real Estate/Properties...
Tartă cu ciocolată neagră și zmeură. O combinație de texturi și arome Catine.ro
UNTOLD la București. Unde va avea loc festivalul: „Ne dorim ca Bucureştiul să fie un pol al evenimentelor...
Ținuta de gală a Thaliei a atras toate privirile la un eveniment caritabil. Cum a arătat vedeta Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Anunțul făcut de Denisa Tănase după 3 ani de căsnicie cu Mircea Brânzei. De ce nu au mai apărut împreună.... Libertatea.ro
Ray Dalio, legendarul investitor al unuia dintre cele mai mari fonduri de investiţii: Tarifele au un efect... Ziare.com
Anunțul lui Ilie Năstase, după lovitura uriașă dată de Ion Țiriac în România: „Asta e important!” AntenaSport
Donald Trump, criticat dur pentru prezența la funerariile Papei Francisc. De ce Președintele american, dar și... Elle
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia... Spynews.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu... BZI
Ce va face Irinel Columbeanu de Sărbătorile Pascale: Ce meniu special va avea la azilul de bătrâni BZI
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Sirop de mentă. Un elixir natural, parfumat și revigorant HelloTaste.ro
Drama incredibilă a oamenilor care mănâncă frunze și cărbuni ca să supraviețuiască. „Poveștile pe care... Antena3.ro
Ce planuri are noul șef NASA pentru agenția spațială. Jared Isaacman a fost numit la conducere de către Donald... useit
Horoscopul zilei de 26 aprilie 2025. Leii se afirmă în fața celor din jur. Află ce se întâmplă cu zodia ta Catine
Deputații au aprobat: polițiștii din Republica Moldova pot acționa, cu mașinile și armele lor, în România Jurnalul
Igor Cuciuc, mesajul emoționant primit de la fiica sa Andreea, la șase luni de la moartea tinerei:Mulțumesc că... Kudika
Ce să pui la rădăcina glicinei pentru ca florile să reziste mai mult timp. Aşa se face şi în grădinile botanice Playtech
«TURUL DOI INAPOI» Cristela Georgescu primul mesaj dupa decizia judecatorilor Redactia.ro
Cât costă să devii pilot în România. Salariul poate ajunge la 100.000 de euro pe an Observator
Ce este ulcerul. Cum se tratează această afecțiune MediCOOL
Panna Cotta cu mentă și glazură de ciocolată. Desert fin și răcoros HelloTaste
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist ProSport
Un clujean și-a găsit BMW-ul pe butuci. Ce bilețel a găsit pe parbriz: „Plătește datoria și…” Gandul
NU E BANC! Câți lei câștigă lunar un livrator de mâncare în Timișoara: 'Lucrez de luni până joi, 12 ore pe zi' CanCan
Lecțiile pe care tații ar trebuie să le predea fiilor lor DeParinti
Rita Ora și-a făcut o schimbare radicală de look. Cum arată cu părul negru și breton ZUTV
Google a pierdut un proces antitrust important în SUA. Ce nu mai poate face gigantul tech de acum UseIT
Cremă de lămâie cu ananas. Un echilibru perfect între acrișor și exotic Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x