Antena Căutare

Captivi de bunavoie la Teatrul Nottara

Viitorul teatrului romanesc este asigurat. In incercarea de a castiga un loc pe scena, renume si un premiu de 100.000 de dolari, 9 trupe de tineri talentati au uimit astazi publicul si Juriul, in prima zi a concursului Gala teatrului tanar

"E foarte frumos si ne pare tare bine ca ne aflam aici. In culise, spre exemplu, este o atmosfera de emotie, de bucurie si de chef de lucru. Este o sarbatoare si ii simt pe cei de aici ca nu se considera competitori. Acum, ori toata lumea crede ca o sa castige, ori nimeni nu crede ca are sanse", crede Sabina Iaschevici, Trupa Mica (Bucuresti).

Katia Pascariu, actrita, absolventa UNATC: "Am aflat de pe internet despre ce este vorba. Aveam un spectacol facut si ne-am gandit sa participam, pentru ca ne incadram in cerinte, ca durata, ca numar de participanti, ca varsta, ca gen, si mai ales pentru ca ni s-a oferit aceasta mare ocazie. E un lucru foarte bun faptul ca se incearca sprijinirea tinerilor actori, pentru ca este ceva intr-adevar incurajator pentru noi. Ne ofera o perspectiva cat mai promitatoare".

Miercuri s-au intrecut intre ele, la Nottara, 9 trupe din cele 18 care au intrat in finala Galei teatrului tanar. Juriul, format din artistii Maia Morgenstern, Rodica Mandache, George Mihaita, Virgil Ogasanu si Mircea Diaconu, regizorul Radu Afrim si criticul de teatru Ion Cocora, puncteaza individual prestatia fiecarei trupe participante. Baremul este de la 1 la 5. In final, castigatorii for fi anuntati pe 6 mai in cadrul unui spectacol special organizat la Teatrul Odeon, spectacol in cadrul caruia vor fi prezente nume importante din viata artistica.

"Decorul spectacolului care va avea loc pe 6 mai va fi unul deosebit, in sensul ca va infatisa perioadele Teatrului Universal. De exemplu, vom avea perioada venetiana, unde va fi amenajata chiar o gondola, vor fi personaje costumate corespunzator epocii. Toti invitatii, actori, producatori... vor trece prin acest decor special pana la intrarea in sala", a spus Camelia Buda, coordonatoarea proiectului Gala teatrului tanar.

Articolul continuă după reclamă

Juriul concursului va avea o misiune grea, crede regizorul Radu Afrim: "Pana la ora actuala, personal, mi s-au parut mult mai interesante spectacolele nonverbale. Mai emotionante, mai complexe, mai profesioniste. Se simte putin emotia concurentilor si incepe sa se instaureze atmosfera asta de concurs pe care eu o stiu atat de bine si din experienta mea, si din alte jurii din care am facut parte. Sunt curios ce va urma.

Oricum, ideea este fabuloasa. Cunosc multi dintre actorii care urca pe scena, ii stiu, dau tot ce pot sa dea. Chiar daca nu intotdeauna rezultatul este impecabil, energia pe care o emana o astfel de manifestare e, pentru spectatori si pentru toata lumea, foarte benefica". Criteriile in functie de care puncteaza juriul sunt, printre altele, universalitatea propunerii - text si spectacol -, scenariu, scenografie, jocul actoricesc, posibilitatea de adaptare intr-un spatiu neconventional.

Parca dornici sa incurajeze viitorii actori ai Romaniei, spectatori de toate varstele au umplut azi sala mica a Teatrului Nottara. "Ma bucur foarte mult ca ma aflu aici si... as incepe cu o expresie - departe de lumea dezlantuita. In aceasta lume cu ifose si plina de desertaciuni, iata ca acesti tineri aduc un plus de energie creatoare, optimism, culoare, expresie, prin tacerea lor risipesc de fapt intunericul in care ne aflam. E minunat! Daca intr-o tara sistemul educational e pus pe butuci de cei interesati, iata ca acesti tineri demonstreaza ca prin ei... traim si noi, cei mai in varsta. Pentru asta, le multumesc. Era bine daca impreuna cu sotia mea - amandoi suntem pensionari - am fi reusit sa mergem mai des la teatru. Suntem mari iubitori ai acestei arte si de-a lungul vietii noastre am vazut foarte multe spectacole. Pe vremuri, aveam alte posibilitati, acum... e mai greu, dar, oricum, atunci cand ne intalnim cu cate un eveniment de genul acestuia, este extraordinar... Mi-au dat lacrimile, va rog sa ma credeti..."

Cuvintele sale au fost spuse din suflet, iar emotiile s-au rostogolit, jenandu-l putin, sub forma unor lacrimi. Poate ca actorii de ieri nu l-au vazut pe acest om sensibil, ale carui trairi au atins niste cote inaltatoare, insa lacrimile pe care "tanarul" pensionar le-a varsat au fost pentru ei, pentru jocul lor, pentru arta, sensibilitate si pentru toate lucrurile frumoase de care se poate bucura omul in viata. "Are o importanta numele meu?", a intrebat el. Da, are o mare importanta.

"Vasiliu Mihaita ma numesc si am 64 de ani. In incheiere, as dori sa mai spun ceva... «De multe ori, iubirea este un colaj de rime, ce vin si pleaca cand totul decurge de la sine,/ dar mult mai sus si peste fire e Dumnezeu, Iisus, si marea Lui iubire». Iubire pe care tinerii astia ne demonstreaza ca trebuie sa existe in fiecare dintre noi, insa noi o alungam pur si simplu. Noi nu avem nevoie de iubire, noi avem nevoie de desertaciuni si este mare pacat. Cei mai multi nu inteleg ca fara iubire nu se poate face nimic".

Cele mai bune trupe de tineri actori, care au fost atent selectionate dintr-un numar de 59 inscrise in concurs, aduc pe scena spectacole de marca dupa piese ale unor autori ca Matei Visniec, Carlo Goldoni, Maxim Gorki, Benjamin Fondane sau Dostoievski. Cui ii este dor de aceasta atmosfera, care se resimte doar intr-o sala de teatru, poate veni si astazi (joi, 29 aprilie), tot la Teatrul Nottara (Sala Mica), aici unde se desfasoara cea de-a doua zi (si ultima) din concursul Gala teatrului tanar, concurs in care participa 18 trupe de tineri actori.

Programul de azi, 29 aprilie
10:00-10:50 - Doi dintre noi, Trupa Passe-Partout Dan Puric (Bucuresti);
10:55-11:45 - Bella si cavalerul fara nume, Trupa independenta de teatru (Bucuresti);
11:50-12:40 - In asteptare, Trupa independenta de Teatru (Bucuresti);
12:45-13:35 - Diabolus ex machina, Trupa Aualeu Teatru de Garaj si Curte (Timisoara); 14:10-15:00, Comic Love - Trupa independenta de teatru (Bucuresti);
15:05-15:55 - Exit, Trupa din cadrul Facultatii de Teatru si Televiziune, UBB (Cluj-Napoca);
16:00-16:50 - Pufuleti si Pufarini, trupa Grimmact (Cluj-Napoca);
16:55-17:45 - Metamorfoze, Trupa Teatrulescu (Craiova);
17:50-18:40 - Visul, Trupa Independenta (Bucuresti). Detalii privind evenimentul de premiere de la Teatrul Odeon pot fi gasite pe site-ul Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei, la adresa www.fudv.ro si pe blogul evenimentului http://galateatruluitanar.wordpress.com

Sursa: jurnalul.ro

Sursa foto: Jurnalul National

Razvan Ioan Dinca, declarat "Omul zilei" de Jurnalul National... 1 Mai in Bucuresti...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
(P) Francezii dedică un festival culturii române. Jidvei aduce un omagiu spiritului românesc prin lansarea colecției “Spirit”
(P) Francezii dedică un festival culturii române. Jidvei aduce un omagiu spiritului românesc prin lansarea...
Produse de înfrumusețare pe care nu este recomandat să le depozitezi în baie. Ce spun specialiștii
Produse de înfrumusețare pe care nu este recomandat să le depozitezi în baie. Ce spun specialiștii Catine.ro
Târguri de Crăciun în București. Unde se deschid și unde va putea fi văzut cel mai mare brad ecologic din România
Târguri de Crăciun în București. Unde se deschid și unde va putea fi văzut cel mai mare brad ecologic din România
Afra Saraçoğlu uimește încă o dată cu noul proiect profesional. Joacă alături de Kenan İmirzalıoğlu
Afra Saraçoğlu uimește încă o dată cu noul proiect profesional. Joacă alături de Kenan İmirzalıoğlu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Jack Devine, fost șef al operațiunilor CIA la nivel global: „Sper și mă aștept ca România să rămână o țară sigură”
Jack Devine, fost șef al operațiunilor CIA la nivel global: „Sper și mă aștept ca România să rămână o... Libertatea.ro
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil AntenaSport
Adrian Mutu a împlinit 47 de ani. Ce mesaj emoționant i-a transmis public soția lui, Sandra: „Iubirea asta mare pe care mi-o arăți…” Foto
Adrian Mutu a împlinit 47 de ani. Ce mesaj emoționant i-a transmis public soția lui, Sandra: „Iubirea asta mare... Elle
Avertismentul medicului Adrian Marinescu, managerul de la Matei Balș! Ce spune despre gripa violentă care face ravagii
Avertismentul medicului Adrian Marinescu, managerul de la Matei Balș! Ce spune despre gripa violentă care face ravagii Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Salată de varză acră cu morcovi proaspeți. Rețetă simplă și sănătoasă
Salată de varză acră cu morcovi proaspeți. Rețetă simplă și sănătoasă HelloTaste.ro
O psiholoagă din București i-a furat iubitului ei ceasul de lux de 175.000 de euro
O psiholoagă din București i-a furat iubitului ei ceasul de lux de 175.000 de euro Antena3.ro
Riscul la care te expui dacă ai prea multe aplicații pe telefon. Mulți utilizatori nu știu riscul real 
Riscul la care te expui dacă ai prea multe aplicații pe telefon. Mulți utilizatori nu știu riscul real  useit
Mădălina Ghenea a dezvăluit cum stă cu dragostea: „E posibil să…“ – GALERIE FOTO
Mădălina Ghenea a dezvăluit cum stă cu dragostea: „E posibil să…“ – GALERIE FOTO BZI
Românii, loviți de scumpiri din toate părțile: prețul carburanților ia foc la pompă. Benzina și motorina, scumpite de patru ori
Românii, loviți de scumpiri din toate părțile: prețul carburanților ia foc la pompă. Benzina și motorina,... Jurnalul
Bibi, fiica secretă a lui Freddie Mercury, a murit la 48 de ani după o lungă luptă cu cancerul
Bibi, fiica secretă a lui Freddie Mercury, a murit la 48 de ani după o lungă luptă cu cancerul Kudika
Primele imagini cu Dan Petrescu dupa ce s-a spus ca a SLABIT ENORM. Cum arata DE FAPT
Primele imagini cu Dan Petrescu dupa ce s-a spus ca a SLABIT ENORM. Cum arata DE FAPT Redactia.ro
O femeie din Bucureşti i-a furat unui italian un ceas de 175.000 de euro. Ce doi ar fi fost iubiţi
O femeie din Bucureşti i-a furat unui italian un ceas de 175.000 de euro. Ce doi ar fi fost iubiţi Observator
Complicațiile mai puțin cunoscute ale remediilor simple pentru răceală și gripă, ce poți păți fără să-ți dai seama
Complicațiile mai puțin cunoscute ale remediilor simple pentru răceală și gripă, ce poți păți fără să-ți... MediCOOL
Paste cu sfeclă roșie coaptă, brânză cremoasă și fistic
Paste cu sfeclă roșie coaptă, brânză cremoasă și fistic HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Copiii evită școala? 7 semne că ar putea avea nevoie de ajutorul unui terapeut
Copiii evită școala? 7 semne că ar putea avea nevoie de ajutorul unui terapeut DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Noile tehnologii care au impresionat la CES 2026. Ce dispozitive au atras atenția tuturor
Noile tehnologii care au impresionat la CES 2026. Ce dispozitive au atras atenția tuturor UseIT
Waffle cu piure de dovleac. Rețeta de care ai nevoie în diminețile reci
Waffle cu piure de dovleac. Rețeta de care ai nevoie în diminețile reci Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x