Antena Căutare

In Sibiu, teatrul, rezistent la criza

Aglomeratie mare la intrarea in salile de spectacol din Sibiu. La multe reprezentatii, bilete nu gasesc, iar lumea asteapta la usa - poate, poate cineva renunta sau intarzie

Asa s-a intamplat la cele doua spectacole ale trupei daneze Odin Teatret: "Oda progresului" si "Inchisoarea de oase", montate de Eugenio Barba, dar si la productiile "Intrebari" - un studiu teatral de Peter Brook, avand-o protagonista pe Miriam Goldschmidt; "Oedip rege" - creatia trupei japoneze "Yamanote Jijosha" sau la "Faust"-ul lui Silviu Purcarete, foarte solicitat atat de invitatii din strainatate, cat si de spectatorii din Romania. La reprezentatia cu "Vis" (protagonist Dan Puric), care a avut loc duminica seara la Casa de Cultura a Sindicatelor, lumea s-a calcat, efectiv, in picioare.

Iata cine supravietuieste pe timp de criza - Cultura; pentru ca nu a fost rasfatata nici in vremurile bune, ca o cenusareasa (caci bine ii mai sta cu acest nume).

Pentru oamenii de teatru, sunt destule revelatii in Festivalul de la Sibiu. Aminteam in articolul din ziarul de ieri despre regizorul Eugenio Barba, fondatorul scolii Internationale de Antropologie Teatrala, care a incantat asistenta la o conferinta speciala, dialogand despre teatrul sau special cu criticul George Banu.

Marele creator de teatru Peter Brook nu a putut veni acum in Romania, dar si-a exprimat bucuria in scris ca spectacolul sau "Intrebari", care ii este "foarte drag", a putut fi vazut la Festivalul de la Sibiu, cu atat mai mult cu cat tema actualei editii este chiar "Intrebari". S-a pretat excelent, caci prin alegerea textelor si prin interpretarea actritei Miriam Goldschmidt se aduce "un omagiu artei de a formula intrebari" - o arta, dupa cum spune Brook, tamaduitoare pentru spirit.

Articolul continuă după reclamă

A starnit curiozitate spectacolul japonezilor "Oedip rege". Regizorul Masahiro Yasuda a considerat importanta montarea in tara sa a textului lui Sofocle, pentru "a chema spiritul regelui Oedip in prezent". Si a folosit actrite care recreeaza lumea acestui rege, plasand "Oedip rege" intr-un vis imaginat de femeile japoneze. A iesit ceva specific teatrului contemporan, cu rigorile lui, din tara Soarelui Rasare.

Si spectacolul "Acasa la tata" a fost asteptat de sibieni. E cu Marcel Iures. Si e o piesa scrisa de Mimi Branescu, care scrie in felul sau (pentru foarte multi insemnand destul de atractiv) si care a declarat ca el nu este Shakespeare. Deci, Mimi e un autor de texte, cu un simt extraordinar al replicii. Poate de aceea place publicului.

Citeste articolul integral pe jurnalul.ro

Marian Râlea, declarat "Omul zilei" de Jurnalul National... „Vrajitoarea pofticioasa” si „Baronul Münchhausen” la Festivalul International de Teatru pentru Papusi din Praga...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
De Ziua Internațională a Femeii, Happy Channel aniversează 10 ani de emoție, iubire şi poveşti captivante
De Ziua Internațională a Femeii, Happy Channel aniversează 10 ani de emoție, iubire şi poveşti captivante
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Bianca Drăgușanu a atras toate privirile la lansarea filmului „Băieți de oraș: Golden Boyz”! Cum a apărut vedeta
Bianca Drăgușanu a atras toate privirile la lansarea filmului „Băieți de oraș: Golden Boyz”! Cum a apărut...
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine l-a ajutat
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine... AntenaSport
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea copil al său: „Bun venit în lume, fiule”
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea... Elle
Andreea Popescu, înțepătură la adresa lui Rareș Cojoc? Influencerița a transmis un mesaj puternic
Andreea Popescu, înțepătură la adresa lui Rareș Cojoc? Influencerița a transmis un mesaj puternic Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor HelloTaste.ro
Mafia lemnului, în spatele otrăvirii Doinei Pană? Fostul ministru face dezvăluiri: „O firmă a pierdut enorm după măsurile mele”
Mafia lemnului, în spatele otrăvirii Doinei Pană? Fostul ministru face dezvăluiri: „O firmă a pierdut enorm... Antena3.ro
Samsung ar fi renunțat la lansarea unui telefon important, potrivit surselor. De ce nu ar mai ajunge pe piață dispozitivul
Samsung ar fi renunțat la lansarea unui telefon important, potrivit surselor. De ce nu ar mai ajunge pe piață... useit
Hubert Thuma îl pune la pământ pe Ilie Bolojan! „Prin noi înșine nu înseamnă izolare!“
Hubert Thuma îl pune la pământ pe Ilie Bolojan! „Prin noi înșine nu înseamnă izolare!“ BZI
Semnul dezastrului. România cumpără cea mai scumpă energie din Europa, după Italia. Prețul penalizează incompetența autorităților
Semnul dezastrului. România cumpără cea mai scumpă energie din Europa, după Italia. Prețul penalizează... Jurnalul
Liliana Ștefan, transformare spectaculoasă după despărțirea de Dan Bittman: Nu mă simțeam deloc bine. Cum arată viața ei acum
Liliana Ștefan, transformare spectaculoasă după despărțirea de Dan Bittman: Nu mă simțeam deloc bine. Cum... Kudika
Verdict neașteptat pentru Nicușor Dan! Decizia luată de Tribunalul Botoșani
Verdict neașteptat pentru Nicușor Dan! Decizia luată de Tribunalul Botoșani Redactia.ro
Noi reguli pentru apartamentele închiriate în regim hotelier:
Noi reguli pentru apartamentele închiriate în regim hotelier: "Mi se pare ceva prea exagerat" Observator
Cauze ale durerilor de sân. De ce pot apărea aceste simptome 
Cauze ale durerilor de sân. De ce pot apărea aceste simptome  MediCOOL
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De ce rutina zilnică este importantă pentru copilul tău
De ce rutina zilnică este importantă pentru copilul tău DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x