Antena Căutare

S-a intamplat pe 4 iulie! A fost infiintata Universitatea Bucuresti

Stiati ca intr-o zi de 4 iulie a anului 1854 s-a nascut fondatorul scolii romanesti de microbiologie Victor Babes? Sau ca in 1776 a fost adoptata Declaratia de Independenta a SUA, tot intr-o zi de 4 iulie? Ori ca domnitorul Alexandru Ioan Cuza a semnat decretul de infiintare a Universitatii Bucuresti tot la aceasta data in 1864? Mari batalii, decizii capitale pentru omenire, crime, mari descoperiri, catastrofe, nasterea sau moartea unor personalitati care au schimbat lumea, toate s-au petrecut intr-o asemenea zi. Aflati mai jos mai multe despre evenimentele care au influentat fata Terrei si s-au intamplat intr-o zi de 4 iulie!

1456 – Turcii au inceput asediul cetatii de la Belgrad, unde trupele maghiare erau comandate de Iancu de Hunedoara.

1534 - Christian al III-lea a fost proclamat rege al Norvegiei si Danemarcei la biserica din orasul Rye. De domnia lui se leaga implementarea reformei protestante in aceasta zona.

1569 – Regele Poloniei si marele duce al Lituaniei, Sigismund al II-lea Augustus, a semnat documentul care stabilea crearea Uniunii Polono-lituaniene.

1776 - A fost adoptata Declaratia de Independenta a Statelor Unite ale Americii prin ratificarea sa de catre Congresul Continental, prima entitate conducatoare a noului stat creat.

Articolul continuă după reclamă

1790 – S-a nascut geograful englez Sir George Everest, cel care a dat numele celui mai inalt varf din lume.

1802 – A fost infiintata Academia Militara a SUA de la West Point.

1807 – S-a nascut Giuseppe Garibaldi, revolutionar, general si om politic italian, unul dintre realizatorii unificarii Italiei.

1810 – Armata franceza a ocupat orasul Amsterdam.

1826 – Au murit in aceeasi zi doi dintre fondatorii Statelor Unite ale Americii, John Adams, al doilea presedinte al SUA, si Thomas Jefferson, al treilea presedinte al SUA.

1827 - Sclavia a fost abolita in statul american New York.

1831 – A decedat James Monroe, al cincilea presedinte al SUA.

1838 – In SUA a fost organizat Teritoriul Iowa.

1848 – A decedat François-René de Chateaubriand", diplomat si scriitor francez.

1854 – S-a nascut Victor Babes, bacteriolog si morfopatolog roman, fondator al scolii romanesti de microbiologie, membru al Academiei Romane.

1864 – Alexandru Ioan Cuza a dat un decret privind infiintarea Universitatii din Bucuresti, care reunea intr-un singur corp facultatile de Drept, Stiinte si Litere. Primul rector a fost juristul Gheorghe Costaforu.

1865 – A fost publicat romanul “Alice in Tara Minunilor”, de Lewis Caroll.

1872 – S-a nascut Calvin Coolidge, al 30-lea presedinte al Statelor Unite ale Americii.

1876 - S-a creat, la Bucuresti, "Societatea nationala de Cruce Rosie a Romaniei". La 23 august acelasi an, societatea a fost recunoscuta de Comitetul International al Crucii Rosii de la Geneva.

1879 – Razboiul anglo-zulus. Capitala zulusa, Ulundi, a fost capturata de englezi si ars pana la temelii, fapt ce a pus capat razboiului si l-a fortat pe regele Cetshwayo sa fuga.

1886 – Franta a oferit statului american Statuia Libertatii.

1903 – Dorothy Levitt este prima femeie care a participat la un concurs de masini.

1910 – Boxerul de culoare Jack Johnson l-a invins prin K.O. pe adversarul sau alb Jim Jeffries in intr-un meci pentru titlul mondial la categoria grea. Evenimentul a provocat ciocniri interrasiale pe tot cuprinsul SUA.

1918 – S-a urcat pe tron ultimul sultan al Imperiului Otoman, Mehmet al VI-lea.

1918 – Bolsevicii l-au executat pe tarul Nicolae al II-lea si pe membrii familiei imperiale a Rusiei.

1923 – S-a nascut scriitorul roman Haralamb Zinca.

1926 – S-a nascut fotbalistul spaniol de origine argentiniana Alfredo di Stefano.

1927 – A avut loc primul zbor al aparatului Lockheed Vega.

1927 – A venit pe lume actrita italiana Gina Lollobrigida.

1928 – Marea Britanie a acordat drept de vot femeilor.

1934 – A incetat din viata Marie Curie, laureata a Premiului Nobel pentru fizica (1903) si Chimie (1911).

1934 – Fizicianul maghiar Leo Szilard a brevetat reactia in lant necesara fabricarii bombei atomice.

1940 – A murit americanul Robert Pershing Wadlow, detinatorul recordului mondial de cel mai inalt om din lume: 2,72 m.

1941 – Al Doilea Razboi Mondial. 25 de academicieni polonezi, oameni de stiinta si scriitori, au fost ucisi de nazisti imediat ce orasul Lvov a fost ocupat de germani.

1943 – Al Doilea Razboi Mondial. A inceput marea batalie de la Kursk, in cadrul careia a avut loc cea la Prohorovka cea mai mare lupta intre tancuri din istorie.

1946 – Filipine a obtinut independenta deplina fata de SUA, dupa 381 de ani de ocupatie straina.

1947 – In Camera Comunelor a fost promovat un proiect de lege privind independenta Indiei, care a propus impartirea coloniei in doua state Pakistan si India.

1950 – A avut loc prima emisie a postului de radio Europa Libera.

1951 – Un tribunal din Cehoslovacia l-a condamnat la 10 de inchisoare pe ziaristul american William N. Oatis sub acuzatia de spionaj.

1952 – S-a nascut politologul roman Vladimir Tismaneanu.

1954 - Germania a castigat Campionatul Mondial de Fotbal din Elvetia pentru prima data, 3-2 in finala cu Ungaria.

1957 - S-a infiintat, la Bucuresti, Arhiva Nationala de Filme.

1960 - A fost inaugurat noul steag american, in urma admiterii statului Hawaii ca cel de-al 50-lea stat al SUA, in august 1959.

1966 – Presedintele american Lyndon Johnson a promulgat legea libertatii de informare, care a stabilit accesul la documente apartinand guvernului SUA.

1976 – Trupele de comando israeliene au efectuat un raid pe aeroportul Entebbe, din Uganda, pasagerii avionului Air France rapiti de militanti palestinieni. Actiune a fost un mare succes, doar patru oameni pierzandu-si viata.

1982 – Patru diplomati iranieni au fost rapiti de militiile libaneze.

1987 - A intrat in functiune pasajul Lujerului, cu o lungime de 800 m, din care 400 m sunt acoperiti.

1987 – “Macelarul din Lyon”, fostul comandant al Gestapo din Franta, Klaus Barbie, a fost condamnat la inchisoare pe viata pentru crime impotriva umanitatii.

1991 – A murit Sigismund Toduta, compozitor si muzicolog roman.

1997 - Nava spatiala americana Pathfinder a aterizat pe Marte.

2003 – A incetat din viata cantaretul american Barry White.

2006 – Coreea de Nord a testat patru rachete cu raza scurta de actiune, o racheta cu raza medie si o racheta cu raza lunga de actiune. Ultima, de tip Taepodong-2, a esuat in largul Marii Japoniei.

2009 – Coroana Statuii Libertatii a fost redeschisa publicului, dupa opt ani de la inchidere, din cauza temerilor privind executarea unor atacuri teroriste.

S-a intamplat pe 3 iulie! S-a nascut actorul american Tom Cruise... 5 iulie 1880: S-a nascut actorul de revista Constantin Tanase...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Cum scoți copilul din fața ecranului fără să-i transformi vacanța într-o oră de curs
Cum scoți copilul din fața ecranului fără să-i transformi vacanța într-o oră de curs
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
SUMMER WELL împlinește 15 ani. Festivalul care a transformat muzica într-un univers cultural revine în august
SUMMER WELL împlinește 15 ani. Festivalul care a transformat muzica într-un univers cultural revine în august
Cine este Samantha Siqueiros, actrița principală din Velvet: Imperiul Modei. Tot ce nu știai despre actriță
Cine este Samantha Siqueiros, actrița principală din Velvet: Imperiul Modei. Tot ce nu știai despre actriță Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Ion Ţiriac nu stă la discuţii: îi demolează vila fiului său. Motivul de zeci de milioane pentru care a luat această decizie
Ion Ţiriac nu stă la discuţii: îi demolează vila fiului său. Motivul de zeci de milioane pentru care a luat... AntenaSport
Georgina Rodríguez, mesaj ferm după ce a fost criticată și i s-a reproșat că s-a îngrășat. Ce a transmis public soția lui Cristiano Ronaldo: „Valoarea unei persoane nu poate depinde niciodată de...”
Georgina Rodríguez, mesaj ferm după ce a fost criticată și i s-a reproșat că s-a îngrășat. Ce a transmis... Elle
Prințul Marco de la Insula iubirii a reacționat, după ce a fost comparat cu un alt concurent. Fanii au remarcat asemănarea cu Răzvan Manea
Prințul Marco de la Insula iubirii a reacționat, după ce a fost comparat cu un alt concurent. Fanii au remarcat... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Chefi.ro
Moment jenant în Senat: Vasile Blaga a apărut în fața colegilor dezbrăcat. Nu știa că are camera pornită: „Cine e în pielea goală?”
Moment jenant în Senat: Vasile Blaga a apărut în fața colegilor dezbrăcat. Nu știa că are camera pornită:... Antena3.ro
O colecție rară de jocuri Nintendo a fost descoperită accidental. Ce valoare fantastică ar avea
O colecție rară de jocuri Nintendo a fost descoperită accidental. Ce valoare fantastică ar avea useit
Sorin Grindeanu lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan! „Îți lipsesc aproape 40 DE MILIARDE, Ilie!”
Sorin Grindeanu lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan! „Îți lipsesc aproape 40 DE MILIARDE, Ilie!” BZI
Cât câștigă un șofer de Uber sau Bolt în România, în 2026
Cât câștigă un șofer de Uber sau Bolt în România, în 2026 Jurnalul
Corsetul nu mai e doar pentru seară: 5 ținute ultra-fashion care îl fac surprinzător de ușor de purtat
Corsetul nu mai e doar pentru seară: 5 ținute ultra-fashion care îl fac surprinzător de ușor de purtat Kudika
Bolile care se pot moșteni de la mamă la fiică
Bolile care se pot moșteni de la mamă la fiică Redactia.ro
Stațiunea în care turiştii se pot caza cu 39 de lei pe noapte.
Stațiunea în care turiştii se pot caza cu 39 de lei pe noapte. "Litoralul pentru Toți" revine din septembrie Observator
Beneficiile laptelui de soia: proprietăți și recomandări de consum
Beneficiile laptelui de soia: proprietăți și recomandări de consum MediCOOL
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Chefi.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De ce nu poți rămâne însărcinată. Răspunsurile specialiștilor
De ce nu poți rămâne însărcinată. Răspunsurile specialiștilor DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
De ce ți se încălzește telefonul atunci când îl încarci. Trucul simplu care îți poate proteja dispozitivul
De ce ți se încălzește telefonul atunci când îl încarci. Trucul simplu care îți poate proteja dispozitivul UseIT
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Chefi.ro
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x